Továbbra is nagyok a bérkülönbségek az egyes megyék között Magyarországon, és az idei munkaerőpiaci folyamatok leginkább csak konzerválják vagy tovább élezik az egyenlőtlenségeket. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az első negyedévben az alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete 7,7 százalékkal emelkedett a nemzetgazdaságban, ami mögött viszonylag nagy szóródást mutatnak a megyei adatok. A legnagyobb ütemben, 10,8 százalékkal Nógrádban nőttek a nettó fizetések, de Budapesten (8,7 százalék) és Komárom-Esztergom megyében (9,1 százalék) is átlag feletti volt az emelkedés. Somogy és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ugyanakkor mintha leragadtak volna a fizetések, hiszen az 5 százalékot sem érte el a növekedésük.
A KSH adatai szerint az átlagos bérekben toronymagasan vezet a főváros, 2016 első negyedévében 218 ezer forinttal. Budapestet – nem meglepő módon – az erősen iparosodott északnyugat-dunántúli régió követi: Győr-Moson-Sopron megyében 169 ezer, Komárom-Esztergom megyében 166 ezer volt a nettó átlagkereset az év első három hónapjában. A fővároshoz képest csaknem 50 ezer forintos a két leggazdagabb megye lemaradása, noha az egy főre jutó ipari termelés tekintetében az utóbbiak fölénye egyértelmű: Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében több mint 1,8 millió forintra rúgott az egy főre jutó ipari termelés, miközben a fővárosban és környékén csupán 400 ezerre.
A legalacsonyabb átlagfizetést, 116 ezer forintot Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mérték a statisztikusok. Vagyis a legjobban fizető Budapest és a „legfukarabb” Szabolcs-Szatmár-Bereg között 100 ezer forint a különbség, a fővárosiak az átlagot nézve majdnem kétszer annyi fizetést visznek haza. De a többi kelet-magyarországi megyében sem sokkal jobb helyzet: Békésben 123 ezer, Nógrádban 128 ezer az átlag, Borsod-Abaúj-Zemplén már legalább megközelíti a 130 ezer forintot, de még ez is messze van a 169 ezer forintos országos átlagtól is.
A fővárosiak húzzák a kiskereskedelmet
A bérkülönbségeknek megfelelően nagy földrajzi eltérések mutathatók ki a kiskereskedelmi forgalomban is – írta a Blokkk.com. A szakportál szerint 2016 első negyedévében kizárólag az ország közepén és nyugati szélén nőtt a bolti, áruházi vásárlás, vagyis a legtöbb nettó keresetet kínáló Budapesten és a nyugat-dunántúli megyékben. Budapesten 18,1 százalékkal, Nyugat-Dunántúlon 5,7 százalékkal nőtt kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben. Minden más régióban csökkent a forgalom, legnagyobb mértékben, 4,6 százalékkal az Észak-Alföldön és Dél-Dunántúlon. Így a kiskereskedelem közel 5 százalékos mértékben növekvő mérlegét döntő részben a fővárosiak költekezése húzta fel 2016 első negyedévében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.