BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BBC-nél védi Szijjártó a népszavazást és a letelepedési kötvényt

Nem igazak a magyar rendőröknek a migránsokkal szembeni brutalitásáról szóló jelentések, akik ezeket írták, nem jártak Magyarországon, vagy ha jártak is, hazudnak - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a BBC World Hard Talk című műsorában.

A riporter, Stephen Sackur emlékeztette a miniszter arra, hogy a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet Magyarországról szóló legújabb jelentésében beszámolt arról: a magyar rendőrök kegyetlenül bántak azon több százezer migráns közül sokkal, aki tavaly vonultak át az országon Nyugat-Európa felé. Szijjártó Péter szerint a magyar rendőrök nem brutálisak, és éppen ellenkezőleg történt. Sok migráns volt erőszakos a magyar rendőrökkel: a határon dobálták őket, többnek sérülést okoztak. Erről semmit nem írtak a nemzetközi médiában - jelentette ki.

A beszélgetés elején Sackur azt kérdezte a minisztertől, hogy Magyarország "miért viselkedik időnként úgy, mintha az Európai Unió egységét szétverni akaró ország volna? Például a kormány részéről a kvótanépszavazás az arra szóló felhatalmazás megszerzése volt, hogy a magyar bevándorlási törvényeket fölé helyezze az Európai Unióban közösen elhatározott, a migránsválságra adott közös válasznak" - mondta a riporter. Erre Szijjártó Péter úgy válaszolt, hogy Magyarország jobban betartja az EU szabályait, mint bármelyik másik tagország. Sőt, Magyarország volt az egyetlen tagország, amely tavaly még a legnehezebb időszakokban is betartotta ezeket.

A műsorvezető szerint Orbán Viktor miniszterelnök a kvótanépszavazás kampányában gyakorlatilag azt üzente az ország népének, hogy minden migránst potenciális terroristának kell tekinteni.Szijjártó Péter erre úgy válaszolt: "Nekünk nem kellett befolyásolnunk a magyar népet, mert megvolt a maga tapasztalata a migránsokról, és ez alapján szavazott a referendumon."

Stephen Sackur felvetette, hogy egy független magyar kutatóintézet felmérése szerint a közmédia a kampányról szóló tudósításainak 95 százalékában a kormány álláspontját támogatta, ennek dacára - jegyezte meg - a referendum messze nem volt érvényes. A miniszter erre úgy válaszolt, hogy 3,3 millió ember szavazott nemmel a referendumon.

A riporter felidézte, hogy a magyar kormány egyik kampányhírlevelében azt állította: kilencszáz veszélyes városrész (no go zóna) van az Európai Unióban, amit Sackur képtelenségnek nevezett. Szijjártó Péter erre úgy válaszolt: nem akarja megsérteni a briteket, Nagy-Britanniát, mert közeli szövetségese Magyarországnak, de képmutatás tagadni, hogy lennének no go zónák Londonban és Nagy-Britanniában, és képmutató módon nem lehet megoldani Európa jelenleg legsúlyosabb gondját.

Sackur erre megkérdezte: a miniszter nem tartja-e képmutatónak, hogy miközben Magyarország nem hajlandó befogadni 1289 menedékkérőt, 300 ezer euróért kínál letelepedési kötvényt EU-n kívüli állampolgároknak, hogy miközben azt állítja, nem akarja a magyar lakosság keveredését nem keresztény hitű betelepülőkkel,  letelepedési jogot ad el több ezer embernek, köztük például kínaiaknak vagy irániak, akik nyilván nem keresztények. Szijjártó Péter erre úgy válaszolt, hogy az illegális migrációnak semmi köze a letelepedési kötvényről szóló programnak, amelyben a kötvényvásárlókat ellenőrzik a magyar hatóságok, és ráadásul ilyen program létezik több más országban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.