BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A filmalap kasszáját is kirabolta a viszkis

Tavaly több mint hatmilliárd forintos támogatást adott az állam magyar mozifilmek készítéséhez, de az csak egy-két év múlva derül ki, hogy ezek az alkotások hoznak-e kasszasikereket és nívós szakmai díjakat.

Antal Nimródnak a viszkis rablóról, Ambrus Attiláról készülő filmje kapta a legnagyobb, 1,225 milliárd forintos gyártási támogatást a Magyar Nemzeti Filmalaptól (MNF) 2016. november végéig. Szintén egymilliárd feletti támogatásban részesült Csupó Gábor zenés filmje, a Pappa Pia, míg a harmadik helyen a Mundruczó Kornél rendezésében készülő Felesleges ember című film szerepelt csaknem 700 millióval – tájékoztatta a Világgazdaságot a filmalap. A testület öttagú döntőbizottsága 2016. november végéig 121 – részben gyártási támogatásra vonatkozó – pályázatra összesen mintegy 6,9 milliárd forintot szavazott meg. A 2016-ban jelentkező 220 pályázó több mint fele kapott pénzt a forgatáshoz. A döntőbizottság kizárólag szakmai szempontok alapján dönt a pályázatokról – emelte ki az MNF.

Az említett 6,9 milliárd forint legnagyobb hányadát (6,25 milliárd forintot) 18 játékfilm filmgyártási támogatására adták az alkotóknak, beleértve a magyar részvételű koprodukciókat és az Inkubátor programban készülő filmeket is. A filmalap filmszakmai tevékenységek támogatására fordítható forrása a hatos lottó játékadójából származik, december közepéig 5,1 milliárd forint folyt be ezen a jogcímen. Azt nem lehet megmondani, hogy megtérülnek-e a filmek készítéséhez nyújtott állami pénzek, egy-egy mozifilm elkészülése általában két-három éves folyamat a tervtől a bemutatóig. A most támogatáshoz jutó filmek idén és jövőre kerülnek a mozikba, azután derül ki, hogy milyen szakmai elismeréseket, illetve jegybevételt hoznak.

Az MNF támogatásával készült és 2016-ban bemutatott filmek közül a legmagasabb nézettséget Sopsits Árpád A martfűi rém (37 ezer néző) és Till Attila Tiszta szívvel című filmje (közel 30 ezer) érte el. A Saul fia című film mozibemutatója 2015-ben volt, 2016 januárjában lépte át a százezres nézőszámot, és azóta több mint 270 ezren váltottak rá jegyet.

A filmalap a nézettség növelése érdekében újabban forgalmazási (marketing-) támogatást is ad. Ennek keretében tíz, már elkészült film hazai forgalmazója összesen 110 millió forinthoz jutott. A filmek hazai közönség- és szakmai sikere mellett a nemzetközi elismerések is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy megtérüljön az elkészítésükhöz nyújtott összeg. A filmalap támogatásával készült mozik 43 nemzetközi díjat söpörtek be a filmfesztiválokon, köztük a Saul fia egy Oscar- és egy Golden Globe-díjat és tíz fesztiválfődíjat. A filmalap értékesítői 2016-ban 98 szerződést kötöttek külföldi forgalmazókkal magyar filmek és filmcsomagok eladásáról. A listát a Liza, a rókatündér vezeti 14 értékesítési szerződéssel, ezt követi a Tiszta szívvel 11 és a Hurok kilenc szerződéssel. Jelentős értékesítési eredményt hozott az Anyám és más futóbolondok a családból, valamint a Mancs című film is.

Többféle címen is pénzhez lehet jutni

A gyártás támogatása mellett a filmalap a filmtervek fejlesztéséhez, például a forgatókönyvek elkészítéséhez is ad pénzt. Tavaly 29 új és 14, korábban már a filmalap támogatásával fejlesztett terv kapott 73,6 millió forintnyi támogatást. Gyártás-előkészítéshez 11 filmkészítőnek összesen 166 milliót adtak. Mindezeken túl az SZFE, az ELTE és a MOME vizsga- és diplomafilmjeinek gyártását százmillió forinttal támogatta az MNF. Harmincegy egyedi pályázatra összesen 191,3 milliót osztottak szét, ebből főként a hazai és külföldi filmes rendezvényeken, fesztiválokon és képzéseken való részvételt támogatták.

A most támogatáshoz jutó filmek idén és jövőre kerülnek a mozikba Fotó: MW -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.