Tízezrek tüntettek Donald Trump amerikai elnök ellen az Egyesült Államok nagyvárosaiban a reptereken, miután az elnök pénteken azonnali hatállyal korlátozta több muszlim országból érkezők beutazását. San Fransisco-i reptéri tüntetésen a Google egyik alapítója, Sergey Brin is részt vett. A befektetők idegesen reagáltak Trump rendeletére, ami kockázatkerüléshez vezetett a pénz- és tőkepiacokon.
A világ legnagyobb vállalatainak vezetői emelték fel hangjukat a bevándorlás azonnali korlátozása ellen, több technológiai cég például nem tudta visszahozni dolgozóit az Egyesült Államokba olyan országokból, amelyeken tiltás van érvényben. Tim Cook, az Apple vezére úgy fogalmazott, hogy cég sem létezne bevándorlók nélkül, s közölte, nem támogatják Trump politikáját.
A Google-tól kezdve az Apple-n át a Microsoftig minden vállalatot érint a beutazási tilalom, és a légitársaságokat sem kímélték a befektetők. Az Uber és a Google is több millió dolláros válságalapot állított fel a helyzet kezelésére. A nagy cégek több száz munkavállalója nem tud beutazni az Egyesült Államokba. A vállalatoknak viszont nagyon nehéz helyzetbe kerülnek, ha Trump akadályokat gördít a szabad munkaerő-áramlás, a tőke mozgása, és az áruk, szolgáltatások szabad áramlása elé. Mindez pedig lassabb globális GDP-növekedéshez vezet, hiába ösztönözné Trump a bővülést. A cégek sorra küldik a levelekett munkavállalóiknak, hogy megnyugtassák őket afelől, hogy mellettük állnak, ez azonban kérdés, hogy elég-e Trump lépéseivel szemben.
A bevándorlás korlátozása is egy olyan kedvetőtlen intézkedés mint az importvámok, a kereskedelmi szerződések felbontása vagy a mexikói fal építése, amelyek akár a Trump-rali végét is jelenthetik. Jim Reid, a Deutsche Bank stratégiai elemzője szerint ugyan magasabb lesz a növekedés az új elnök intézkedéseivel, de nőtt a bizonytalanság is. A volatilitás pedig így garantált. Rebecca O’Keeffe, az Interactive Investor szakértője kiemelte, hogy a piac eddig Trump lépéseinek pozitív oldalára koncentrált, mint az adócsökkentések vagy az infrastuktúrális beruházások, miközben figyelmen kívül hagyta a negatívakat.
Az EU tanulmányozza a rendeletet
Az Európai Bizottság tanulmányozza Trump rendeleteit, hogy kiderüljön, vonatkoznak-e azokra, akik a beutazási tilalom által érintett valamelyik ország és az Európai Unió kettős állampolgárai – mondta Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság vezető szóvivője. Szerinte a helyzet nem egyértelmű, a bizottság és partnerintézményei jogi szempontok szerint vizsgálják meg, hogy a meghozott amerikai intézkedés milyen hatással lehet az Európai Unió polgáraira. Hozzátette, a bizottság biztosítani fogja, hogy ne érhesse hátrányos megkülönböztetés az unió polgárait. Leszögezte: az Európai Unióban senkit nem különböztetünk meg nemzetiség, származás, vagy vallás alapján.
Sokan nem értenek egyet, de fogadják az elnököt
Több mint egymillióan követelik a brit kormánytól, hogy vonja vissza Trump meghívását, a Downing Street azonban hétfőn elvetette ezt a lehetőséget. A petíció a hétvégén indult, hogy Nagy-Britannia a már bejelentett és Trump által elfogadott meghívás ellenére ne fogadja állami látogatáson, vagyis II. Erzsébet királynő vendégeként az amerikai elnököt. A meghívást Theresa May brit miniszterelnök adta át az uralkodó nevében múlt heti washingtoni látogatásán. Trump meghívása ellen számos brit politikus is szót emelt, miután az amerikai elnök átmeneti korlátozásokat és tilalmakat rendelt el egyes muzulmán többségű országok állampolgárainak amerikai beutazására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.