Mint Széplaki László ismertette, a törvényszék olyan hiányosságokat hagyott az ítélet indoklásában, amelyek miatt a tavalyi határozat alkalmatlan a felülbírálatra. Márpedig az indoklás hiánya abszolút hatályon kívül helyezési ok, hiszen így a másodfoknak nincs mi alapján mérlegelnie, hogy az indoklás érdemben változtathat-e az ítéleten, vagy sem. Ugyanakkor a megismételt eljárásba a bíróság beemelheti a korábban lefolytatott bizonyítást, így nem kell újból beidézni a tanúkat, nem kell új szakértői vizsgálatokat sem elrendelni.
Hogy mi történt akkor Devecserben és Kolontáron, arról itt olvashat részletesebben!
[caption id="" align="aligncenter" width="500"] Veszprémben senkit sem találtak felelősnek - Kép: Világgazdaság[/caption]
A hatályon kívül helyezett határozat felmentette a vörösiszapper összes vádlottját minden vádpont alól. Az új eljárást az elsőfokú bíróság egy másik tanácsának kell lefolytatnia. A per azért indult, mert 2010. október 4-én a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (Mal Zrt.) Ajka melletti tározójából mintegy egymillió köbméter mérgező, maró vörösiszap ömlött a szabadba gátszakadás miatt. A vörösiszap elöntötte Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A baleset tíz ember életét követelte, és több mint kétszázan megsérültek. Több tízmilliárd forint kár keletkezett. A létesítmény engedélye – emlékeztet a Greenpeace – nem veszélyes hulladékok tárolására szólt, ráadásul szakértők szerint több hulladék került bele a megengedettnél.
2013-ban megindult a Mal felszámolása, az eljárás során 414 millió forint kárigényt jelentettek be. A 17 milliárd forintért kínált Mal-vagyonból tavaly őszig a vegyipari technológia kelt el. Az egyes üzletágakat az IC Profil Kft., a Silkem Hungary Kft. és az Inotal Hidrátgyártó Kft. működtetheti tovább a versenyhivataltól 2015-ben kapott engedély alapján.
Az év végén a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. bő 54 millió forintos irányárat szabott meg a felkínált ingatlanokért, amelyeket – akárcsak a Mal teljes vagyonát – jelzálog terheli. Jogosultja az Inotal Alumíniumfeldolgozó Zrt., amelynek tulajdonosi köréhez kapcsolható társaságok vásárolták ki korábban a felszámolásból a Mal ajkai termelőüzemének egyes üzletágait. Még kérdés, hogy a Malnak mekkora hulladékgazdálkodási bírságot kell fizetnie, mert a zöldhatóság 135 milliárd forintról szóló határozatát a bíróság több mint egy éve hatályon kívül helyezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.