Gulyás Tibor az MTI-nek azt mondta: úgy látják, azt érdemes megvizsgálni, hogy azokban az országokban, ahol az állam szerepvállalása csekély, és a piac határozza meg döntően a felsőoktatás működését, milyen lépéseket kell tenni, hogy államközi egyezmények révén megfelelő szerepet kapjanak a felsőoktatási igények, de egyúttal a piaci igények is megjelenjenek.
Fő célként azt jelölte meg, hogy megtalálják azt a szabályozást, ami egyenlő feltételeket teremt, és az értékes külföldi piaci szereplők számára is megnyugtató.
Gulyás Tibor jelezte: kapcsolatban állnak az intézmény hallgatói képviseletével, de hivatalos megkeresés nem érkezett hozzájuk.
A HÖOK a nap folyamán a sajtóban megjelentekre reagálva később azt közölte az MTI-vel: a Közép-európai Egyetemen színvonalas, magas szintű munkát végeznek, amelyet elismernek és a folytatását a jövőben is fontosnak tartjuk.
Hozzátették: a külföldi intézményekre vonatkozó jogszabályi előterjesztésről a sajtóból értesültek, csak ezt követően tudtak tájékoztatást kérni az államtitkárságtól. Megjegyezték: az előterjesztés várható volt, hiszen a külföldi illetékességű intézmények magyarországi képzéseinek szabályozásával is foglalkozni kell, ez mindenkinek érdeke.
Kitértek arra is: az ügy mihamarabbi megnyugtató rendezését szeretnék, ezért hátterének mélységében való megértése és feldolgozása miatt a Magyar Rektori Konferencia által szervezett ülésen - meghívásukra - részt fognak venni.
[caption id="" align="alignleft" width="768"] CEU felirat az egyetem budapesti főépületén. Fotó: AFP[/caption]Palkovics László oktatási államtitkár szerdai bejelentése alapján a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. Feltétel lesz az is, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősüljön. Ez utóbbi minden országra, míg az államközi szerződés feltétele a tengeren túli országokra vonatkozik majd. További pontosításként említette, hogy az itt folytatni kívánt képzés és oklevél államilag elismert felsőfokú fokozatot adó képzésnek minősüljön.
Csütörtökön Michael Ingatieff, a CEU elnök-rektora azt közölte, az egyetemnek továbbra is szándékában áll, hogy párbeszédet folytasson a magyar kormánnyal, de a benyújtott felsőoktatási törvénytervezetet nem tudják az egyeztetések alapjául elfogadni. Ingatieff egyeztetett az oktatási kormányzattal, ám ennek során nem sikerült megállapodni, ezért a rektor vasárnap Washingtonba utazik, hogy ismertesse a CEU helyzetét az amerikai törvényhozókkal és a médiával.
Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, a "Soros-egyetem" jövője az amerikai-magyar kormányközi tárgyalásokon múlik. Hiába milliárdos valaki, Magyarországon nem állhat a törvények fölött, ennek az intézménynek is be kell tartania a jogszabályokat - hangoztatta, hozzátéve: "a csalás az csalás, akárki is követi el".
A Közép-európai Egyetem közleményében reagált a kormányfő kijelentéseire: a miniszterelnök kijelentésével ellentétben jelenleg nincsen érvényben olyan törvény Magyarországon, amely megköveteli, hogy az egyetemek származási országukban is folytassanak képzést annak érdekében, hogy Magyarországon diplomát adhassanak ki. Hozzátették: a CEU jogosult, akkreditált arra, hogy magyar és amerikai diplomát adjon ki, és 25 éve a magyar törvényeket betartva vesz részt a magyar felsőoktatásban, "bármilyen ennek ellentmondó kijelentés hamis".
Az amerikai külügyminisztérium emlékeztet arra, hogy a CEU az első akadémiai intézmény, amelyet akkreditáltak az Egyesült Államokban és Magyarországon, és amelynek oktatói és diákjai több mint száz országból származnak. Tudományos kiválósága és a független, kritikus gondolkodás való sokszoros hozzájárulása révén megerősítette Magyarország befolyását és vezető szerepét a térségben - olvasható a közleményben. A washingtoni minisztérium felszólította a magyar kormányt, hogy "kerüljön el minden törvénykezési lépést, amely veszélyeztetné a Közép-európai Egyetem működését és függetlenségét" - írta a közleményében Mark Toner szóvivő.
Az amerikai külügyminisztérium emlékeztet arra, hogy a CEU az első akadémiai intézmény, amelyet akkreditáltak az Egyesült Államokban és Magyarországon, és amelynek oktatói és diákjai több mint száz országból származnak. Tudományos kiválósága és a független, kritikus gondolkodás való sokszoros hozzájárulása révén megerősítette Magyarország befolyását és vezető szerepét a térségben - olvasható a közleményben. A washingtoni minisztérium felszólította a magyar kormányt, hogy "kerüljön el minden törvénykezési lépést, amely veszélyeztetné a Közép-európai Egyetem működését és függetlenségét" - írta a közleményében Mark Toner szóvivő. CEU felirat az egyetem budapesti főépületén. Fotó: AFP -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.