BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hosszú és kiszámítható jövőt ígérnek a teljes sportágazatnak

Az Európai Bizottság határozata értelmében újabb hat évre, 2023. június 30-ig működhet a TAO, így biztosítva tervezhető, kiszámítható jövőt a sportfinanszírozásban - nyilatkozta Szabó Tünde sportállamtitkár az MTI-nek hétfőn.

A látvány-csapatsportágak társasági adókedvezményen keresztüli támogatási rendszerének a meghosszabbításáról múlt hét végén döntött az Európai Bizottság, amely törvényesnek, hatékonynak és folytathatónak ítélte a magyarországi TAO támogatási rendszerét.

"A TAO-rendszerrel hazánk már számos pozitív eredményt tud felmutatni, mint például a leigazolt sportolói létszám 72 százalékos növekedése, sportlétesítmények felépítése és még több felújítása, vagy épp az utánpótlás-nevelés fejlesztése" - szögezte le az államtitkár, majd hozzátette: nagyon fontosak a TAO-rendszer közvetett hatásai is, amelyek a szabadidősporttal, a diáksporttal vagy éppen a lakosság egészségügyi mutatóival, állapotával kapcsolatban jelentkeznek.

Szabó azt is elmondta: a magyar kormány egyik legfontosabb célja - amellett, hogy minden gyermek sportoljon - az, hogy a felnőtt lakosság minél nagyobb részét bevonja a rendszeres sportolásba. Megismertesse az aktív életvitellel, hosszú távon csökkentve ezáltal a mozgásszegény, ülő életmódból fakadó egészségügyi rizikókat, későbbi betegségek kialakulásának kockázatát. A szakember figyelmeztetett rá, hogy a magyar lakosság körében a daganatos és szív-érrendszeri betegségek, valamint a mentális megbetegedések előfordulása is nagy arányú.

"A betegek 2016-ban közel 121 milliárd forintot adtak ki kizárólag a támogatott gyógyszerekre. A gyógyszerrel folyamatosan kezelt betegségek jelentős hányada a helytelen, fizikailag inaktív életmódra vezethető vissza. Annak érdekében, hogy ezen érdemben javítani lehessen, a legalapvetőbb eszköz a fizikai aktivitás növelése, a mozgásban gazdag életmód népszerűsítése és feltételeinek megteremtése" - mondta.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Újabb hat évig működhet a TAO - fotó: AFP Újabb hat évig működhet a TAO - fotó: AFP[/caption]Ezután hozzáfűzte: a TAO-rendszer ehhez jelentős segítséget nyújthat a sportlétesítmények fejlesztésével, azok szabadidősport-célú felhasználásával. Az utánpótlás-nevelés támogatásával és a sportos események, versenyek közös családi programmá válásának elősegítésével. Az államtitkár kitért rá, hogy a sportcélú ingatlanok fejlesztése további jelentős segítséget jelenthet az utánpótlás-nevelésben is, amely kiemelt támogatási jogcíme a TAO-rendszernek.

"Az intézkedések eredményeként az öt látvány-csapatsportágban folyamatosan növekszik az utánpótlás bázisa, hiszen jelentős mértékben gyermekek alkotják azt a több mint 155 ezer főt, amennyivel a leigazolt sportolók létszáma növekedett. Számukra megfelelő körülményeket és szakembergárdát kell biztosítani, hiszen ez az emelkedő tendencia a jó példán keresztül gyűrűzhet át más, nem TAO-s sportágakra is, és fejtheti ki népszerűsítő, toborzó hatását. A magyar sport hosszú távú eredményessége pedig csak így garantálható" - hangsúlyozta az államtitkár.

Szabó Tünde végezetül szólt arról, hogy a röplabda is csatlakozhat a kézilabdához, a kosárlabdához, a labdarúgáshoz, a jégkoronghoz és a vízilabdához. Az öt látvány-csapatsport pozitív visszajelzései, illetve a kedvezően alakuló számadatok nyomán, az Európai Bizottság támogató döntésével megerősítve szándékunkban áll a TAO támogatási rendszerének kibővítése a röplabdával.

"Ez egy rendkívül látványos és népszerű csapatsport, amely eddig a kiemelt sportágak közé tartozott. A mostani kezdeményezés célja, hogy az idei évtől bekerülhessen a látvány-csapatsportágak társasági adókedvezményen keresztüli támogatásának rendszerébe, így biztosítva a sportág további fejlődését és eredményességét" - fűzte hozzá a sportállamtitkár.

Ahogyan arról már beszámoltunk: változatlan formában további hat éven keresztül működhet a TAO, Brüsszelben pénteken engedélyezték a folytatást. Ezt még aznap Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) államtitkára jelentette be. Rétvári ekkor úgy fogalmazott: a sportot, kultúrát és filmművészetet támogató, hat éve működő rendszer „jó és hasznos”, új forrásokat teremtett és kiszámítható finanszírozást biztosított sok intézménynek. S ugyan a rendszert sok támadás érte, ennek ellenére törvényességét még Brüsszel is elismerte.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.