BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Húszmilliót is kaphatnak az üres praxist betöltő háziorvosok

Új praxispályázat jelent meg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapján. Mostantól a korábbi 750 millió forint helyett már 1 milliárd 250 millió forint áll rendelkezésre a tartósan betöltetlen praxisok betöltésére és a háziorvosi letelepedési pályázatokra együttesen.

Magyarországon jelenleg 287 betöltetlen praxis van. A legrégebben a Baranya megyei Ibafán nem rendel orvos, 2004 óta áll üresen az orvosi rendelő. 2014 óta érhető el Magyarországon a praxispályázat, most 500 milliárd forinttal több forrás jut az üres háziorvosi helyek betöltésére – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár.

A háziorvosok letelepedése esetén az összegeket megduplázzák, ami azt jelenti, hogy ha egy praxis több mint egy éve üresen áll, akkor 12 millió forintra emelkedik az összeg a jelenlegi hatmillió forintról – tette hozzá az államtitkár.

Ha olyan praxisra pályázik egy orvos, ami 5 éven keresztül tartósan üresen állt, akkor az elnyerhető támogatási összeg nettó 20 millió forintra emelkedik. Új elem, hogy most már a fogorvosok is pályázhatnak. Nóvum az is, hogy a korábbi négy év helyett az orvosnak tartósan, hat éven keresztül kell betölteni az elnyert praxist.

A tavaly pályázó orvosok életkora 41 év körül volt – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán. A kereteket szinte teljes egészében lehívták a háziorvosok, körülbelül 40 millió forint maradt bent. Tavaly a letelepedési pályázatra 90-en kaptak forrást, praxisok vásárlását pedig 108-an vették igénybe – mondta az államtitkár.

A pályázatokat október 15-ig lehet benyújtani. A Világgazdaság kérdésére válaszolva Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója azt mondta, a sikeresen pályázó orvosok a pályázat benyújtása után 2-3 hónappal már rendelhetnek is a körzetükben.


Egy másik sajtótájékoztatón az orvoselvándorlással kapcsolatban Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára azt mondta, kevesebb orvos és ápoló kér engedélyt külföldi munkavállalásra. Az orvosok esetében 2015 és 2016 között 19 százalékkal csökkent az engedélyt kérők száma, és feleannyi orvos akar most külföldön dolgozni, mint 2010-2011-ben.

Rétvári Bence közölte: az ápolóknál is csökkenés figyelhető meg, 2016-ban 15 százalékkal kevesebb ápoló kérte a külföldi munkavállaláshoz szükséges engedélyt, mint egy évvel korábban. Az OECD adatai szerint Magyarországon 100 ezer lakosra 14,5 diplomás orvos jut, míg az európai átlag 12,3, és az orvos-utánpótlás adatai is jobbak az európai átlagnál – tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.