A PiS elnöke "jogilag kötelezőnek" nevezte Donald Tusk múlt csütörtöki újraválasztását az Európai Tanács elnökévé, melyet Varsó ellenzett. Ugyanakkor "az EU fekete csütörtökének" minősítette a brüsszeli csúcstalálkozón történteket. Úgy látta: a lengyel kormány és a többi uniós tagállam közötti, Tuskra vonatkozó nézeteltérés hátterében a kétsebességes Európáról folytatott vita is állt. A koncepció beindításában a francia, német, spanyol és olasz politikai vezetők állapodtak meg múlt hétfőn Versailles-ben.
Lengyelország Brüsszelben "kemény ellenállást tanúsítva (...) azok élére állt, akik ezt a koncepciót elutasítják" - jelentette ki Kaczynski. "Nagyon határozottan" kell törekedni arra, hogy a kétsebességes Európa ne valósuljon meg - követelte. Újságírói kérdésre válaszolva aláhúzta: nincs forgatókönyv Lengyelország kilépésére az unióból, ettől függetlenül a PiS mély meggyőződése az, hogy az EU reformra szorul.
Hangsúlyozta: ez a lengyel kormány álláspontja, "nem pedig Le Pen asszony koncepciója". Kaczynski ezzel ismételten elutasította a radikális jobboldali francia Nemzeti Front vezetőjének, államfőjelöltjének, Marine Le Pennek a Rzeczpospolita lengyel lap által hétfőn tolmácsolt állítólagos együttműködési ajánlatát az EU lebontása érdekében.
A lengyel politikus leszögezte: meg kell őrizni az EU egységét, "két sebesség nélkül, messzemenő változásokkal", melyek "megerősítik a nemzetállamok pozícióját", és egyben "egyértelműbbé teszik a jelenleg nagyon homályos uniós jogot".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.