Bukarest Több mint egymilliárd eurót fordít Románia haderőfejlesztésre a következő 10-15 évben – jelentette be Gabriel Leş román védelmi miniszter az Agerpres hírügynökségnek adott interjújában. Mint mondta, a 2026-ig tartó időszak haderőfejlesztési stratégiája, amit a legfelső védelmi tanács is jóváhagyott, több különálló beszerzési programot foglal magába.
„A haderőfejlesztési programok óriási befektetéseket feltételeznek, ezek egy része a következő 10-15 évben meghaladja majd az egymilliárd eurót” – közölte. A programok többsége több évig tart, de nem lehet mindegyiknek a kivitelezésével olyan ütemben haladni, ahogy szeretnének.
Egyelőre a közbeszerzésre való előkészítés szakaszánál tartanak – mondta a miniszter, és a szaktárca azon van, hogy a haderőfejlesztésre szánt költségvetés egy részét visszaforgassa a román védelmi iparba.
Gabriel Leş hozzáfűzte: nem lene logikus, hogy rengeteg pénzért külföldön szerezzék be az eszközöket. Azt sem tervezik, hogy kiválasszanak például egy hajógyárat, vagy azt javasolják, hogy ezt vagy azt máshol gyártsák. Ehelyett bármely külföldi – lehetőleg NATO- vagy EU-tagországból származó – vállalatnak megadják a lehetőséget arra, hogy Romániában helyi cégekkel társuljon, és valamelyik ottani üzemben gyártsák le a szükséges terméket – tette hozzá a védelmi miniszter.
A határozatot már jóváhagyta a bukaresti parlament és a legfelső védelmi tanács.
Az újabb vadászgépek megvásárlásáról azután döntöttek, hogy a napokban kiderült, 2 százalékkal emelkedik a védelmi költségvetés Romániában. A légierő mostanáig kilenc F–6-ost vett át, és 2017 végéig teljessé válik a korábban megrendelt 12 darabos flotta. Ezt egészítenék ki a 20 további F–16-ossal, melyeket elképzeléseik szerint az Egyesült Államoktól vásárolnának meg. Mint ismert, 2013-ban az Egyesült Államok jóváhagyásával Románia 12 darab 16AM/BM Fighting Falcont vásárolt a portugál légierő gépeiből.
A szerződés magába foglalta egyebek mellett kilenc pilóta és 75 műszaki kiképzését, az infrastruktúra kiépítését, illetve a fegyverek vásárlását is. Az első hat gépet tavaly szeptemberben, további hármat pedig decemberben vettek át. Az eddig leszállított kilenc vadászgép a Feteşti légi bázis állományába került.
Néhány hónappal azután, hogy az első vadászbombázók megérkeztek Romániába, az Amerikai Egyesült Államok légierejéhez tartozó Stratotarker egység segítségével a román pilóták öt napon át gyakorolták a levegőben való üzemanyag-felvételt egy Boeing KC–135R repülőgépből. A tréningen a román pilóták megszerezték a jogosultságot arra, hogy az Amerikai Egyesült Államok légierejének KC–135-ös repülőgépeiből tankoljanak a levegőben.
70 ezer harcra kész katona
Fegyveres erőként a román a világranglista 57. helyén áll, aktív részének ma nagyjából
73 000 harcra kész és 80 000 tartalékos katonája van – áll a Foter.ro honlapon. Románia a NATO tagja, hadserege csak hivatásosokból áll, a sorkötelezettség 2007-ben szűnt meg. A hadsereg 111 szállító-repülőgéppel, 81 helikopterrel, 16 korszerű vadászgéppel, 875 tankkal, 1456 harci ljárművel és 410 tüzérségi egységgel rendelkezik. Ezeken kívül van még 38 orosz MiG típusú repülőgépe is, de azok nem felelnek meg a NATO-standardoknak. A hadsereg éves költségvetése 2,2 milliárd dollár körüli. Februárban 500 amerikai katona érkezett a fekete-tengeri Konstanca kikötőjébe, a NATO délkelet-európai szárnyának megerősítésére.
Tudta-e?
Tavaly szeptemberben a román védelmi minisztérium 82,5 millió euró értékben írt ki beszerzési pályázatot páncélozott, négykerék-meghajtású, legfeljebb 7,5 tonnás össztömegű, négy fő szállítására képes gépjárművekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.