BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekord alacsony szinten a csecsemőhalandóság

A valaha mért legalacsonyabb, 4 ezrelék alatti szintre csökkent a csecsemőhalandóság tavaly Magyarországon - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal adatait alapul véve a Semmelweis Egyetem. Az eredmény a 2015-ös adatokhoz képest 7, a 2013-as eredményekhez viszonyítva 25 százalékos javulást jelent, amely elsősorban a szakemberek munkájának, a jól szervezett szakmai programoknak és az orvosi műszerpark folyamatos fejlesztésének köszönhető. A javuló tendencia megtartásának feltételeiről sajtótájékoztatón számoltak be a csecsemő- és gyermekgyógyászati szakma képviselői.

A javuló eredmények megőrzésének egyik alapfeltétele az egész gyermekkoron átívelő gondozás, követés biztosítása – mondta el dr. Szabó Attila, a hazai legnagyobb szülészeti, valamint kora- és újszülöttintenzív ellátást biztosító Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának elnökhelyettese.

Az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója  kiemelte: a műszerpark korszerűsítését a jövőben is folytatják, emellett az Egyetem örömmel venne részt egy kora- és újszülöttek számára szolgáló úgynevezett szervpótló centrum kiépítésében. Ezzel elsősorban a koraszülöttek vesepótló terápiájára és a hagyományos módszerekkel nem lélegeztethető gyermekek kezelésére lenne lehetőség. Az elnökhelyettes szerint a csecsemőhalálozás csökkenése jelentős részben a szakemberek felkészültségének és munkájának köszönhető, így az intézmény elsődleges célja továbbra is a magas színvonalú képzés megőrzése, és a folyamatos fejlődés biztosítása lesz az orvosképzést végző egyetemeken.

Dr. Szabó Miklós, a Semmelweis Egyetem I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika Újszülött Intenzív Osztályának vezetője úgy véli, az egészségvédelem leghatásosabb és leginkább költséghatékony módszere a minél korábbi életkorban történő betegség-megelőzés. Szerinte 2013 és 2016 között több mint 5 milliárd forintot költöttek orvosi műszerekre országszerte, aminek köszönhetően 5,1 ezrelékről 3,9 ezrelékre csökkent a hazai csecsemőhalandóság mértéke. A szakember kiemelte: elsősorban az újszülöttek egészségével kapcsolatos adatgyűjtés fejlesztését, a család- és újszülöttbarát szülés és kórházi ellátás kiterjesztését, a legsúlyosabb állapotú újszülöttek és koraszülöttek jelenleginél centralizáltabb kórházi ellátásának megszervezését tartja fontosnak a további javulás érdekében.

Dr. Kovács Tamás, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának főtitkára komoly eredménynek nevezte a 4 ezrelék alatti csecsemőhalálozást. Mint mondja, büszkeséggel tölti el a társaságot, hogy a hazai gyermekorvoslás világszínvonalú teljesítményekre képes. Hozzátette, a csecsemőhalálozás az egészségügyi ellátás színvonala mellett az adott ország általános civilizációs fejlettségére is utal. A főtitkár köszönetét fejezte ki a munkában részt vevő valamennyi szakembernek, és hangsúlyozta: a javuló eredmények megtartásához további kitartó munkára van szükség, amelynek központi eleme a koraszülések számának csökkentése, a koraszülöttek életkilátásainak és életminőségének további javítása, valamint a szoptatás támogatása és az anyatejjel táplált csecsemők számának növelése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.