A londoni üzleti lapnak név nélkül nyilatkozó illetékesek szerint most már nem az a kérdés, hogy lesz-e újabb skót referendum, hanem az, hogy mikor. A Financial Times forrásai azzal számolnak, hogy Nicola Sturgeon skót miniszterelnök 2018 végére írja ki a függetlenségi népszavazást. Bár a brit kormánynak vannak jogi eszközei ennek megakadályozására, London inkább arra összpontosít, hogy megpróbálja a brit EU-tagság megszűnése utáni időszakra kitolni az időpontot - mondták a lapnak nyilatkozó kormányilletékesek.
Theresa May brit miniszterelnök márciusi végéig tervezi a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását. Ez a cikkely szabályozza - és aktiválása el is indítja - a kilépési folyamatot az Európai Unióból, és a kilépés feltételeiről szóló tárgyalásokhoz kétévi időtávlatot határoz meg. Ennek alapján a brit EU-tagság 2019 tavaszára szűnhet meg, bár a többi EU-tagállam egyhangú jóváhagyásával van mód a tárgyalási időszak meghosszabbítására.
Nicola Sturgeon a héten a BBC televíziónak nyilatkozva mindazonáltal azt mondta: 2018 őszére már világosan körvonalazódhat, hogy a brit kormány milyen megállapodást érhet el a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről az Európai Unióval, így a jövő év ősze "észszerű időpontja" lehet a függetlenségi népszavazásnak, "ha Skócia ezt az utat választja". A skót kormányfő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy erről döntés még nem született.
A skóciai függetlenségről 2014 szeptemberében tartott népszavazáson a skótok 55 százaléka az elszakadás ellen, a brit EU-tagságról rendezett tavaly júniusi népszavazáson viszont 62 százalékuk a bennmaradásra voksolt. Országos átlagban azonban a résztvevők szűk, 51,9 százalékos többsége arra szavazott, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból.
(Tony Blair egykori munkáspárti brit miniszterelnök szerint a brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson a választók anélkül szavaztak a kilépésre, hogy tudták volna, mivel jár majd a távozás az EU-ból, ezért joguk van ahhoz, hogy meggondolják magukat.)
Nicola Sturgeon azóta több nyilatkozatában is leszögezte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból, és a skót kormány újabb függetlenségi népszavazást ír ki, ha ezt látja a legmegfelelőbb eszköznek arra, hogy saját hatáskörében dönthessen Skócia EU-tagságának megőrzéséről. A legutóbbi felmérések is azt mutatják azonban, hogy nincsenek többségben az elszakadás hívei. Az Ipsos MORI közvélemény-kutató e héten elvégzett vizsgálata szerint a döntésükben és részvételi szándékukban egyaránt biztos skót választók körében éppen 50:50 százalék a függetlenséget támogatók, illetve elvetők aránya.
A cég azonban feltett egy másmilyen típusú kérdést is. Ebben egy tízpontos skálán kellett bejelölniük a válaszadóknak, hogy mennyire támogatják Skócia függetlenné válását. Az 1-es számot, amely a függetlenség maradéktalan támogatását jelenti, a résztvevők 28 százaléka választotta, 38 százalék jelölte be viszont a 10-est, amelynek meghatározása szerint az ezt választók teljes mértékben azt támogatják, hogy Skócia maradjon az Egyesült Királyság része.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.