Magyarországon az utóbbi években nőtt az oktatásra fordított összeg. 2009-ben 1400 milliárd forintot, 2015-ben 1800 milliárd forintot, 2016-ban pedig már kétezer milliárd forintot költöttek az oktatásra – mondta az államtitkár.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kép: MTI[/caption]
Az új Nemzeti alaptantervet (NAT) 2017 év végéig szeretnék elfogadni, de még egyeztetés alatt áll – mondta az államtitkár. Az új alaptanterv főbb részleteit ismertetve elmondta, erősíteni szeretnék a digitális írástudást, ezért 45 milliárd forintot szánnak az iskolák informatikai fejlesztésre. Bevezetnék a digitális oktatási tartalmakat, de ehhez szükséges a pedagógusok digitális fejlesztése is – tette hozzá.
Beszélt arról is, hogy szeretnék felülvizsgálni a 6 és 8 osztályos gimnáziumok szerepét a magyar oktatásban, valamint jelentősen csökkentenék a lexikális vonatkozású tartalmakat a jövőben, valamint bevezetnék a természettudományos kompetenciamérést is.
Az államtitkár azt mondta, a tanári szakmát újra kell pozícionálni, a továbbképzési rendszert gyökeresen át kell alakítani. Beszélt arról is, hogy az iskolai gyermekvédelmi rendszerben jelentős a szakemberhiány, ezért az iskolai gyógypedagógusok és az iskolapszichológusok számát jelentősen növelni kell.
Módosítani szeretnének a pedagógusok bérrendszerén is, példaként említette, hogy aki elmegy egy borsodi kisfaluba tanítani, annak lakhatási támogatást adnának.
Utalt arra is, hogy el kell gondolkodni azon, hogy érdemes lenne meghosszabbítani a tanévet. Példaként említette, hogy tarthatna két héttel tovább az iskola, de azt a két hetet nem az iskolapadban, hanem táborokban tölthetnék el a gyerekek például természettudományokat tanulva. De azt is szóba került az új NAT összeállításánál, hogy legyenek hosszabbak a tanév közbeni szünetek, és az is, hogy legyenek témahetek.
Palkovics László beszélt arról is, hogy 2010-2014 között 957 ezer gyerek járt általános iskolába, 2015-re viszont 200 ezerrel csökkent az általános iskolások száma, viszont az intézményi háttér ugyanebben az időszakban 3500-ról 3600-ra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.