BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orhan Pamuk a budapesti könyvfesztivál díszvendége

Tegnap nyílt meg a 24. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, a hazai könyvszakma legnagyobb seregszemléje, melyre idén is több tízezer látogatót várnak

Hagyományosan a könyv és a szerzői jogok világnapjához (április 23.) kapcsolódva rendezik meg a budapesti nemzetközi könyvfesztivált – immár 24. alkalommal. A ma nyíló négynapos fesztiválra 25 ország száz szerzője érkezik, és a hazai irodalmi életet közel négyszáz író és költő képviseli.

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése által szervezett seregszemlén évről évre egy-egy ország vagy régió mutathatja be irodalmát. Az elmúlt évtizedek alatt Európa, a tengerentúl és a Távol-Kelet könyvkiadásának színe-java vendégeskedett a budapesti fesztiválon (például: Németország, Spanyolország, Kína, Franciaország, Izrael). Idén a visegrádi négyek közelgő magyar elnökségének apropóján Csehország, Lengyelország és Szlovákia közösen mutatja be irodalmát és kultúráját. A meghívott országok kortárs íróival, költőivel mind a Millenárison, mind külső helyszíneken találkozhatnak az érdeklődők.

A fesztivál kezdete óta hagyomány, hogy átadják a budapesti főpolgármester által 1995-ben alapított és az évek során rangos elismeréssé vált Budapest-nagydíjat, melyet a fesztivál díszvendége kap. A díjat eddig a világirodalom olyan nemzetközileg is elismert alkotói vehették át, mint például Salman Rushdie, Michel Houelle­becq, Jonathan
Franzen, Sofi Oksanen, Umberto Eco vagy Amos Oz. A nagydíj történetében eddig egyetlen magyarként a szintén Nobel-díjas Kertész Imre vehette át a díjat. A fesztivál idei díszvendége, a török posztmodern irodalom jeles irodalmi Nobel-díjasa, Orhan Pamuk Péterfy Gergely laudációját követően vette át a díjat. A szerző szombat délelőtt dedikál a vásáron.
A program idén is kiegészül az Európai Elsőkönyvesek Fesztiváljával, mely az Európai Unió 28 tagországának közös kezdeményezésére jött létre és együttes szervezésében valósul meg évről évre.

Érzékeny veszteség az Alexandra boltok bezárása

A hazai könyvpiac egyik nagy szereplőjének, az Alexandrának évek óta tartó válsága és boltjainak januári bezárása érzékenyen érintette a könyvkiadókat és a szakma egészét. A Líra csoport és a Móra Kiadó tulajdonosai hosszú tárgyalássorozatot követően 24 stratégiailag fontosnak ítélt egykori Alexandra üzlet tulajdonjogát szerezték meg, és az általuk alapított Janikovszky és Kolosi Kft. a hónap végéig Líra-Móra márkanév alatt újranyitja őket. Eközben a Líra Könyv Zrt. – mint nagykereskedő – ajánlatot tett a korábban az Alexandra csoporttal szerződésben álló kiadóknak az árukészlet bizományos átvételére is. A Líra Könyv Zrt. emellett növelte saját kereskedelmi és franchise-hálózatát. Így az április végére lezáruló építkezési folyamat végén létrejön az ország legtöbb könyvesboltot üzemeltető hálózata: 92 könyvesboltot működtet majd a Líra csoport. Budapesten a Magvető Kiadó megnyitotta irodalmi kávézóját és könyvesboltját, ahol a kiadó gondozásában megjelent kötetek kaphatók.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.