Pölöskei Gáborné a gazdaság fejlesztése érdekében kiemelkedően fontosnak nevezte a megfelelő képzettségű munkaerőt. Jelezte, hogy az elmúlt hét évben mintegy 700 ezerrel, 4,4 millióra nőtt a foglalkoztatottak száma az országban.
A helyettes államtitkár meggyőződését fejezte ki, hogy az NGM-ben "jó helyen van a szakképzés", a tárcánál ugyanis nem szociológiai értelemben közelítik meg ezt a területet, hanem abból a szempontból, hogy mi kell a gazdaságnak.
"A gazdaság motorja a képzésben van" - mondta, hozzátéve, hogy ezt szolgálja egyebek mellett az Ipar 4.0 program, a digitális oktatási stratégia, vagy az Irinyi terv, amit Magyarország újraiparosítási stratégiájának nevezett.
Úgy vélte, az oktatási szektor ugyanakkor nem tud olyan rugalmas lenni, mint azt a gazdaság dinamikája megkívánná. Az oktatásnak elsősorban az a dolga, hogy megtalálja a készségfejlesztési lehetőségeket, amelyek a tehetséges és a hátrányos helyzetű gyerekek fejlődését szolgálják - magyarázta.
Pölöskei Gáborné szerint a gazdaság olyan munkaerőt vár, amely produktív munkavégzésre képes, az ezt megalapozó alapkészségekkel rendelkezik, harmóniában van önmagával, és kulcskompetenciája a gyors felfogóképesség.
"A szakképzésben a legjobb képességű, leginkább terhelhető gyerekekre van szükség" - emelte ki.
Bevált a szakképzési centrumok modellje - mondta a helyettes államtitkár a Debreceni Szakképzési Centrumban (DSZC) rendezett fórumon, amelyen alap- és középfokú oktatási intézmények vezetői vettek részt.
A tapasztalatok szerint e centrumok megbízható gazdasági egységként működnek, szakmai munkájuk nagymértékben függ vezetőiktől - jegyezte meg, hozzátéve: a szakképzési centrum nem iskola, hanem az iskolák menedzsmentje, s ha ezt jól végzi, az iskolák is el tudják látni a feladatukat.
Pölöskei Gáborné beszélt arról is, hogy 12-ről 20-ra emelkedett a hiányszakmák száma. Akik ezeket választják, 30-50 ezer forint közötti havi ösztöndíjat kaphatnak. Azt mondta, a közfoglalkoztatottak átképzésében 85 ezren, a digitális szakadék csökkentésére szervezett képzésekben 260 ezren vehetnek részt.
Papp László (Fidesz-KDNP) polgármester kiemelte: 2015-ben azt a célt fogalmazták meg, hogy az elkövetkező 3-5 évben Debrecenben 30 százalékkal növelni kell a középfokú oktatásban résztvevők számát. Közölte, a DSZC már az idén teljesíti azt, amire 2020-ra számítottak. A korábbi, 8,8 százalékos évi növekedés után a tavalyi tanévben 15 százalékkal, az idén várhatóan 20 százalékkal nő a szakképzésben résztvevők száma a városban - mutatott rá a polgármester, aki elismerően szólt a DSZC-hez tartozó iskolákban folyó szakképzésről, és az intézményeknek a térség vállalkozásaival kialakított együttműködéséről.
Tirpák Zsolt, a DSZC főigazgatója szerint Debrecen gazdasági növekedésének kulcsa, hogy milyen szakemberek lesznek a jövőben a városban, amiben nagy a felelőssége a pedagógusoknak, az intézményvezetőknek is.
Az iskolákban folyó műhelymunkát is bemutatják a Debreceni szakképzési hét keretében, s várják az érdeklődő pedagógusokat, tanulókat, szülőket pénteken a Szakmák éjszakája programjaira is - fűzte hozzá.
Utóbbi kapcsán Pölöskei Gáborné megjegyezte: a Szakmák éjszakáján országszerte 400 helyszínen, több mint négyezer programot szerveznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.