BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ha a Wikipédia törli a téves információkat, elérhetik Ankarában

Ha a Wikipédia eltávolítja oldalairól a Törökországra vonatkozó téves információkat, Ankara csak úgy oldja fel az online enciklopédia blokkolását.

Ha a Wikipédia eltávolítja oldalairól a Törökországra vonatkozó „téves információkat”, Ankara csak abban az esetben oldja fel az online enciklopédia blokkolását – jelentette ki Ahmet Arslan török hírközlési miniszter az NTV török hírtelevíziónak adott interjújában csütörtökön. A tárcavezető hangsúlyozta, Törökországot nem lehet terrorszervezetek támogatójaként feltüntetni, mindemellett a Wikimédia Alapítványnak irodát kell nyitnia Törökországban és adót kell fizetnie tevékenysége után.

A Wikipédiát még április 29-én tiltották le a török hatóságok, mire a Wikimédia Alapítvány fellebbezést nyújtott be, de múlt pénteken egy török bíróság elutasította azt. Az Anadolu török állami hírügynökség értesülései szerint a döntést azzal indokolták, hogy a Wikipédia üzemeltetője felszólítás ellenére sem törölt olyan szócikkeket, amelyek azt állítják, hogy Törökország terrorszervezetekkel működik együtt, és ezzel az oldal lejárató kampányt folytat Ankarával szemben. Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója Twitter-bejegyzésben bírálta a hatósági intézkedést, úgy fogalmazva: „Az információhoz való hozzáférés alapvető emberi jog”.

A török hatóságok már eddig is internetes oldalak tízezreit kapcsolták le, ezek az intézkedések a YouTube videomegosztó portált és a Twittert is érintették. A hatóságok képesek egyes Twitter-fiókokat is blokkolni. A tavaly júliusi puccskísérlet óta újságírók tucatjait vetették börtönbe és tucatnyi sajtóorgánumot záratott be a hatalom. Ankarát már jó ideje bírálatok érik, hogy korlátozza a sajtó és a véleménynyilvánítás szabadságát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.