BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatvanmillióért kelt el Gulácsy festménye

Nem lehettünk tanúi sem hosszú liciteknek, sem nagy áremelkedéseknek, váratlan meglepetéseknek a Virág Judit Galéria lassan csordogáló május 15-i árverésén.

Nem lehettünk tanúi sem hosszú liciteknek, sem nagy áremelkedéseknek, váratlan meglepetéseknek a Virág Judit Galéria lassan csordogáló május 15-i árverésén.

A tavaszi árveréseken sosem szoktak akkora forgalmat realizálni az aukciósházak, mint a téli szezonban, de most az elkelési arány is rosszabb volt a szokásosnál, s a gazdára lelt tételek többségét nagy arányban kikiáltási ár körül ütötték le a Virág Judit Galéria május 15-i árverésén. A becsértékes rendszer bevezetése óta nem sokat javult a helyzet. Az előzetesen megadott becsértékes sávok még mindig túl szélesek és gyakran felülértékeltek: nem a piac valódi adataiból, hanem egy ideális, művészettörténeti szempontokat preferáló értékmeghatározásból erednek, ezért kevés támpontot adnak a befektetési célú vásárlásokhoz.

Mindenesetre a fő tételek, melyek valóban minden – piaci és művészettörténeti – szempontból különlegességnek számítottak, elkeltek. A legmagasabb árat, 60 millió forintot Gulácsy Lajos Séta a régi olasz városban (Olasz kisvárosi utca) című olajfestményéért adták, ez az érték épp a közepén helyezkedik el a becsértékes sávnak. A kép egykor Bedő Rudolfnak, a 20. századi műgyűjtés egyik legfontosabb alakjának tulajdonában volt. A hányatott sorsú Gulácsy-életmű ritka darabja e festmény, amelynek kompozícióját izgalmas színskála kíséri: a művész múltba vágyódásának megkapó darabja.

Szinyei Merse Pál kevés számú balatoni tájképeinek egyike, a Derűs idő a Balatonon, mely egykor Horthy Miklós várbeli lakosztályában függött a falon, 44 millió forintos leütési áron kelt el. Boromisza Tibor Őszi reggel című, 1911-es alkotása a magyar fauve festészet kiemelkedő darabja, de leütési ára sajnos meg sem közelítette a tavaly év végi rekordot, s messze elmaradt a várt 40-60 milliós értéktől is. Kikiáltási áráról mindössze két licitlépcsőt emelkedve 28 millió forinton ütötték le. Nemes Lampérth József Híd a Szajnán című különleges tusfestménye 25 millió forintért kelt el, Tihanyi Lajos nagybányai tájképe pedig 24 millió forintért. Az MNG Ország Lili-kiállítása után némileg meglepetés, hogy a Pompeji falak című festményt 5 milliós kezdőárán vitték el, az előzetesen becsült 10-15 millió forinttól messze elmaradva.

A Zsolnay tárgyak közül Rippl- Rónai József saját kezével festett Andrássy-tányérja 4,6 millió forintot, egy Sikorski Júlia tervezte 30 centiméter magas váza 6 és fél millió, míg Mack Lajos zöld eozinmázas, gyümölcsszedő nőket ábrázoló félméteres vázája 5 millió forintot ért. Az aukció egyetlen szobra, Kisfaludi Strobl Zsigmond márványaktja, elmaradva 8-12 millió forintos becsértékétől, 5 és fél millióért kelt el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.