Nem lehettünk tanúi sem hosszú liciteknek, sem nagy áremelkedéseknek, váratlan meglepetéseknek a Virág Judit Galéria lassan csordogáló május 15-i árverésén.
A tavaszi árveréseken sosem szoktak akkora forgalmat realizálni az aukciósházak, mint a téli szezonban, de most az elkelési arány is rosszabb volt a szokásosnál, s a gazdára lelt tételek többségét nagy arányban kikiáltási ár körül ütötték le a Virág Judit Galéria május 15-i árverésén. A becsértékes rendszer bevezetése óta nem sokat javult a helyzet. Az előzetesen megadott becsértékes sávok még mindig túl szélesek és gyakran felülértékeltek: nem a piac valódi adataiból, hanem egy ideális, művészettörténeti szempontokat preferáló értékmeghatározásból erednek, ezért kevés támpontot adnak a befektetési célú vásárlásokhoz.
Mindenesetre a fő tételek, melyek valóban minden – piaci és művészettörténeti – szempontból különlegességnek számítottak, elkeltek. A legmagasabb árat, 60 millió forintot Gulácsy Lajos Séta a régi olasz városban (Olasz kisvárosi utca) című olajfestményéért adták, ez az érték épp a közepén helyezkedik el a becsértékes sávnak. A kép egykor Bedő Rudolfnak, a 20. századi műgyűjtés egyik legfontosabb alakjának tulajdonában volt. A hányatott sorsú Gulácsy-életmű ritka darabja e festmény, amelynek kompozícióját izgalmas színskála kíséri: a művész múltba vágyódásának megkapó darabja.
Szinyei Merse Pál kevés számú balatoni tájképeinek egyike, a Derűs idő a Balatonon, mely egykor Horthy Miklós várbeli lakosztályában függött a falon, 44 millió forintos leütési áron kelt el. Boromisza Tibor Őszi reggel című, 1911-es alkotása a magyar fauve festészet kiemelkedő darabja, de leütési ára sajnos meg sem közelítette a tavaly év végi rekordot, s messze elmaradt a várt 40-60 milliós értéktől is. Kikiáltási áráról mindössze két licitlépcsőt emelkedve 28 millió forinton ütötték le. Nemes Lampérth József Híd a Szajnán című különleges tusfestménye 25 millió forintért kelt el, Tihanyi Lajos nagybányai tájképe pedig 24 millió forintért. Az MNG Ország Lili-kiállítása után némileg meglepetés, hogy a Pompeji falak című festményt 5 milliós kezdőárán vitték el, az előzetesen becsült 10-15 millió forinttól messze elmaradva.
A Zsolnay tárgyak közül Rippl- Rónai József saját kezével festett Andrássy-tányérja 4,6 millió forintot, egy Sikorski Júlia tervezte 30 centiméter magas váza 6 és fél millió, míg Mack Lajos zöld eozinmázas, gyümölcsszedő nőket ábrázoló félméteres vázája 5 millió forintot ért. Az aukció egyetlen szobra, Kisfaludi Strobl Zsigmond márványaktja, elmaradva 8-12 millió forintos becsértékétől, 5 és fél millióért kelt el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.