BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szavaznának a skótok a függetlenségről

A Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) kedden ismertetett választási programja szerint a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalássorozat végén lenne indokolt az újabb népszavazás kiírása a skót függetlenségről.

A 48 oldalas programot Nicola Sturgeon skót miniszterelnök mutatta be az SNP választási kampányrendezvényén a skóciai Perth városában. A program szerint ha az SNP a jövő csütörtöki brit parlamenti választásokon ismét elnyeri a londoni parlamentben Skóciának járó képviselői helyek többségét, „demokratikusan fenntarthatatlan” lenne, ha a brit kormány megpróbálná megakadályozni, hogy a skót nép „a megfelelő időben” maga döntsön jövőjéről. Nicola Sturgeon a program bemutatóján ugyanakkor kijelentette: az újabb függetlenségi referendum „nem most” lenne, hanem akkor, amikor már ismert a brit EU-tagság megszűnésének végleges feltételrendszere. (A skót parlament már korábban zöld utat adott a népszavazásnak.)

Forrás: AFP

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, amelyen az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel. A brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson viszont a skótok 62 százaléka a bennmaradásra voksolt, de országos átlagban így is a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe. Nicola Sturgeon az EU-tagsági népszavazás óta több nyilatkozatában is közölte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére „kirángassák” az Európai Unióból.

A skót miniszterelnök az SNP választási programjának keddi bemutatóján kijelentette: Skóciában még azok közül is sokan aggodalommal szemlélik a konzervatív párti brit kormány „extrém Brexit-célkitűzéseit”, akik a tavalyi EU-népszavazáson a kilépésre voksoltak. Sturgeon szerint a Brexit „extrém változatának” egyik sarkalatos eleme, hogy a brit kormány nemcsak az EU-ból, hanem az Európai Unió egységes belső piacáról is ki akar vonulni. A skót kormányfő szerint ez önmagában 80 ezer skóciai munkahelyet sodor veszélybe, és súlyos veszélyeket rejt a skót mezőgazdaság, a halászat, a felsőoktatás, az élelmiszeripar és a skót gazdaság szinte minden egyéb ágazata számára.

Theresa May brit miniszterelnök éppen kedden, nem sokkal a skót kormánypárt választási programjának ismertetése után erősítette meg, hogy ha a Konzervatív Párt megnyeri a jövő csütörtökre kiírt előrehozott választásokat, Nagy-Britannia kilép az EU egységes belő piacáról is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.