BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az üzlet nem ismer határokat a Közel-Keleten

Amerika ugyan az iszlám terrorizmus támogatásával támadja Katart, mégis fegyverszállítási ügyletbe bonyolódik az országgal.

Miközben Donald Trump amerikai elnök az iszlám terrorizmus „aranyfokozatú” támogatójaként támadja Katart, védelmi minisztere, James Mattis épp egy 21 milliárd dolláros fegyverszállítási ügyletet írt alá Washingtonban katari kollégájával. Mindez jól illusztrálja a közel-keleti sejkséggel szembeni, lassan két hete tartó arab bojkotthoz való amerikai hozzáállást.

Forrás: AFP

Katar megkapta a hivatalos fehér házi hozzájárulást ahhoz, hogy légi flottáját 36 darab, összesen 12 milliárd dollárba kerülő F–15QA típusú vadászgéppel fejlessze. Vagyis az Egyesült Államok a fegyverszállítások szempontjából semleges álláspontra helyezkedik, hiszen Trump elnök első külföldi útján, Szaúd-Arábiában május végén letárgyalt egy 110 milliárd dollár értékű fegyverszállítási szerződést is. Ezen belül a Lockheed hatmilliárd dollárért 150 darab S–70 Black Hawk helikopter és négy darab Littoral Combat csatahajó leszállítására vállalkozott. Amerika tehát a szemben álló felek között üzletileg nem tesz különbséget, mindkét oldalnak szállít fegyvert. A külügyminisztérium által jegyzett közlemény annyival árnyalja a képet, hogy utal arra, miszerint a szerződések teljesítéséig évek telnek el, s az ügyletektől a régió biztonságának fokozását remélik – függetlenül a mostani konfliktustól. A szerződést Barack Obama elnökségének végén készítették elő, s azt a kongresszus is előzetesen jóváhagyta – írja a CBS.

A szaúdiak, az egyiptomiak, az emírségiek és a bahreiniek által bevezetett gazdasági és diplomáciai szankciókkal kapcsolatban hivatalos amerikai álláspontot nem fogalmaztak még meg, mint ahogy Katar sem kapta meg azt a jegyzéket, amelyben pontokba szednék az embargó feloldásának feltételeit. Ezt a Bloomberg szerint két napon belül megkaphatják, a szaúdiak és az emírségiek ezen dolgoznak, igénybe véve Kuvait közvetítését. Katarnak viszont van egy történelmi érve, amelyet az amerikaiak orra alá dörgölhet. A 2001. szeptemberi terrortámadás után az öbölben senki sem akarta beengedni országába az amerikai haderőt. Katar ezt megtette, a szaúdiak elzárkóztak. A világot pedig nem katari, hanem szaúdi terroristák tartották rettegésben – emlékeztetnek katari politikusok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.