Sokkolta a kortárs piacot a Sotheby’s májusi New York-i árverése, ahol Jean-Michel Basquiat cím nélküli, 1982-ben készült festményét 110,5 millió dollárért (30,5 milliárd forint) adták el. Ezzel a graffiti világából, gyakorlatilag az utcáról világsztárrá váló Basquiat az aukciók történetében a legdrágábban elkelt amerikai művész lett. A festménytől ugyan előzetesen is rekordot vártak, hiszen 60 millió dolláros becsértékkel vitték kalapács alá, mégis mindenkit meglepett, hogy csaknem a dupláját adták érte. A vevő személye is nyilvánosságra került, Juszaku Maezava japán divatmágnás maga osztotta meg a hírt az Instagramján. A Sotheby’s képviselője pedig azt nyilatkozta, hogy a festmény a Maezava szülővárosában létrejövő múzeumba kerül majd.
Eredetileg a képet elkészülte után Basquiat galériása ötezer dollárért adta el, két évvel később, 1984 májusában a Christie’s New York-i árverésén már megnégyszerezte az árát, amikor 19 ezer dollárért cserélt gazdát, s ami akkor szerzői életműrekord volt. A most kialakult ár kortárs műalkotás esetében a második legmagasabb aukción elért összeg, csak Francis Bacon 1969-es triptichonja, a Lucien Freud-tanulmányok előzi meg, amelyet 142,4 millió dollárért adott el a Christie’s 2013 novemberében, és egyben a hatodik legdrágább mű, amelyet árverésen adtak el. Az amerikai művészek toplistáján Andy Warholt szorította le az élről, a listát eddig Warhol 1963-as Silver Car Crash című műve vezette 105 millió dolláros árral, amelyet a Sotheby’s 2013. novemberi aukcióján ért el. Még egy fontos adat: ez az első 1980 után készült mű, amely átlépte a 100 millió dolláros árhatárt.
Az eladás megdöntötte a Christie’snél egy évvel ezelőtt született előző Basquiat-rekordot, akkor egy piros koponyás festményt 57,3 millió dollárért vett meg ugyanez a japán divatmágnás. Juszaku Maezava – Basquiat-hoz hasonlóan – maga is lázadó szellemű, korábban punkzenekarokban játszott, és láthatóan rajong a művészért, hiszen a két legmagasabb áron eladott festményét ő vette meg. Ugyanakkor egymaga nem vitte volna fel az árat idáig, ádáz csatát vívott többekkel, és nyilvánvalóan akad még olyan gyűjtő, aki szerint Basquiat képéért nem irreális a 100 millió dollár. A tavaszi kortárs aukciók eredményei szintén visszaigazolták az áremelkedést, hiszen a májusi amerikai nagy árveréseken összesen 27 darab Basquiat-művet vittek kalapács alá, amelyek összesen 201,745 millió dollárt hoztak. A Sotheby’s 130,905 millió dollárért értékesített Basquiat-alkotásokat, a Christie’s 57,863 millióért, a Phillips Auctions pedig csaknem 13 ezer dollárért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.