A Downing Street szombat esti bejelentése szerint a DUP elviekben beleegyezett abba, hogy a londoni alsóházban támogatni fogja a kormányzó Konzervatív Pártot. Vasárnap azonban a londoni miniszterelnöki hivatal és a DUP is azt közölte, hogy még folynak a tárgyalások.
A végleges adatok szerint az előrehozott csütörtöki parlamenti választásokon a konzervatívok 318 képviselői mandátumot szereztek a 650 fős londoni alsóházban, vagyis frakciójuk létszáma nem éri el az abszolút többséghez minimálisan szükséges 326-ot. Ebben a helyzetben a kormány a DUP tízfős frakciójának támogatására szorul.
Theresa May miniszterelnök már a választások eredményének ismertté válása után bejelentette, hogy a konzervatívokat hagyományosan támogató legnagyobb észak-írországi protestáns erővel, a Demokratikus Unionista Párttal alakít ki együttműködést, így biztosítva a működőképes kormánypárti többséget.
Arlene Foster, a DUP vezetője vasárnap a Sky News brit hírtelevíziónak kijelentette, hogy a párt „jó tárgyalásokat” folytatott a konzervatívokkal, és „jó előrelépést” sikerült elérni, de az egyeztetések még tartanak.
A két párt nem formális koalícióra lépne egymással, hanem a „confidence and supply” rendszer alapján működne együtt a londoni alsóházban.
A westminsteri típusú parlamentáris rendszerben az ilyen jellegű megállapodásokban részes kis pártok elviekben vállalják, hogy ha a legnagyobb, de abszolút többséget el nem érő párt vezetésével kisebbségi kormány alakul, annak külső támogatást nyújtanak sarkalatos kérdésekben, például bizalmi szavazásokon (confidence), illetve olyan jellegű törvényjavaslatok – mindenekelőtt a költségvetés – elfogadtatásában, amelyek a kormány működéséhez szükséges pénzellátást (supply) biztosítják.
Eseti, szavazásról szavazásra kötendő megállapodások alapján az egyezségben részes kis pártok más törvényjavaslatok parlamenti elfogadtatásához is segítséget nyújthatnak, de a bizalmi és a költségvetési szavazásokhoz nyújtott támogatásuk a legfontosabb, mivel ezek kudarca a kormány bukását jelenti.
A DUP-val folytatandó együttműködés első próbája június 27-én várható, amikor az újjáalakuló alsóház szavaz az új kormány első törvényalkotási programjáról. Ez bizalmi szavazásnak számít, és ha az alsóház elveti a programot, a kormánynak le kell mondania.
A vasárnap nyilvánosságra került legújabb felmérések szerint azonban a britek relatív többsége azt szeretné, ha Theresa May kormányfő már most lemondana.
A YouGov közvélemény-kutató cég által a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lap megbízásából elvégzett vizsgálata azt mutatta ki, hogy a választók 48 százaléka May haladéktalan távozását szeretné, és csak 38 százalék támogatná, hogy ő maradjon a miniszterelnök.
A The Sunday Times értesülése szerint Theresa May kabinetjének több tagja is arra igyekszik rávenni Boris Johnson külügyminisztert, a Konzervatív Párton belüli Brexit-tábor vezéralakját, hogy kezdeményezze May eltávolítását a hatalomból és vegye át tőle a miniszterelnöki tisztséget. Johnson vasárnap „marhaságnak” nevezte az értesülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.