BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Négyszázmilliárdosra nőtt a TAO-torta

A tavalyi év végéig közel 400 milliárd forint áramlott a magyar sportba a társaságiadó-rendszeren keresztül, az összeg több mint 80 százalékát már támogatási igazolásokkal is lefedték a szövetségek és a klubok.

Alaposan felpörgött a látványcsapatsportágak társaságiadó-rendszeren (TAO) keresztüli támogatása. Valamennyi érintett sportág, így a labdarúgás, a kézi-, kosár- és vízilabda, valamint a jégkorong vonatkozásában a tavalyi év végéig 394,34 milliárd forintot hagytak jóvá, ebből 319,88 milliárd a támogatási igazolással lefedett, ténylegesen lehívott összeg – közölte képviselői kérdésre Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkára. Ugyanakkor nem minden sportegyesület használhatta fel a szabályoknak megfelelően a rendelkezésre álló összeget, hiszen az Emmi politikusa szerint idén május 25-ig 2,59 milliárd forint értékben visszafizetési kötelezettséget is előírtak.

Az öt látványsport közül kettőt, a labdarúgást és a vízilabdát kiemelve Rétvári arról számolt be, hogy részükre tavaly decemberig 205,89 milliárd forintot írtak jóvá, amelyből 167,72 milliárd a lehívott összeg. Ezzel 2011 óta 1618 labdarúgó- és 34 vízilabda-sportszervezet elszámolását zárták le, az ellenőrzések során 505,5 millió forintos összeghatárig állapítottak meg jogosulatlan felhasználást. Az államtitkár emlékeztetett: a Sportállamtitkárságot is felölelő Emmi a sportági szakszövetségek sportfejlesztési programjai mellett az egyesületenként 300 millió forintot meghaladó fejlesztések elszámolásánál működik közre ellenőrző szervként.

A 2011 júliusában életre hívott TAO-rendszer lett a látványcsapatsportok fő pénzcsapja, hiszen évente 60-70 milliárd forint áramlik ezen a csatornán közvetlenül a sportba. Az idei évtől egykulcsos a TAO, egységesen 9 százalékos. A tavalyi év végéig még az a rendszer volt az iránymutató, hogy ha egy idehaza működő vállalkozásnak nyeresége van, abból 500 millió forintig 10 százalékot, afölött 19 százalékot kellett adóznia, s ennek az összegnek a 70 százalékát fordíthatta az öt kiválasztott csapatsport támogatására.

A társaságiadó-kedvezményből befolyó pénzek mintegy fele a futballé, a nálunk és Európában is második legnépszerűbb kézilabda hozzávetőleg 20 százalékot kap, a keret fennmaradó részén nagyjából egyenlő, 10-10 százalékos arányban osztozik a kosárlabda, a vízilabda és a jégkorong. Ha a klubok a taglétszám növelésére kívánják felhasználni a TAO-pénzeket, csak 10 százalék önrészt kell biztosítaniuk, létesítménybővítéshez 30 százalékos önrész szükséges, az edzői bér fejlesztéséhez pedig 50 százalékos. A sporttámogatási rendszerben a következő kategória a 16 kiemelt sporté, melyek 2020-ig 135 milliárd forintot kapnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.