Megállapodásra jutottak ülésükön az eurózóna pénzügyminiszterei Christine Lagarde-dal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetőjével. Lagarde múlt héten közölte, hogy a szervezet hajlandó csatlakozni a görögök kimentéséhez, de addig nem ad ehhez pénzt, amíg az eurózóna nem tisztázza, milyen hitelkönnyítésre hajlandó 2018 után, és Görögország be nem fejezi a reformokat.
Az IMF részt vett az első két mentőprogramban, a jelenlegibe azonban eddig nem volt hajlandó beszállni, mert meggyőződése, hogy Athén hitelkönnyítés nélkül képtelen kimászni az adóssághegy alól, amely eléri a 315 milliárd eurót. Az előzetes várakozások szerint az ülésen az eurócsoport felvázolta a hosszú távú megoldást. Ennek az alapja lehetett az új francia pénzügyminiszter, Bruno Le Maire javaslata: egy olyan „rugalmas mechanizmus”, amely lehetővé teszi, hogy a görög gazdaság teljesítményéhez igazítsák az adósság visszafizetését. Vagyis kevesebbet kell törleszteni, amikor a gazdaság stagnál vagy visszaesik, és többet, amikor az jól teljesít.
Emmanuel Macron francia elnök számára ugyanis fontos a görög válság megoldása. „Elvben támogatom a görög hitel közös megegyezés alapján történő átstrukturálását és Görögország eurózónában tartását. Miért? Mert a jelenlegi rendszer fenntarthatatlan” – nyilatkozta a Mediapart nevű hírportálnak két nappal a megválasztása előtt. A kompromisszumra azért volt szükség, mert Németország változatlanul ellenzi a hitelkönnyítést, és ezt a pénzügyminisztérium szóvivője egy nappal a tanácskozás előtt ismét megerősítette. Mivel azonban a berlini parlament már az újabb hitelek kifizetéséhez is előfeltételként szabta az IMF részvételét, így várhatóan áldását adja arra, hogy Görögország megkapja a szükséges újabb kölcsönt.
Dimitri Papadimitriu gazdasági miniszter „tisztességtelennek” nevezte Wolfgang Schäuble német pénzügyminisztert, amiért meggátolja a hitelkönnyítést, annak ellenére, hogy Görögország jelentős és fájdalmas reformintézkedéseket vezetett be. A Die Weltnek adott interjúban úgy vélekedett, hogy Berlin vonakodása magának az eurózónának a létezését és struktúráját kérdőjelezi meg. Emlékeztetett arra is, hogy Athén nem adósságelengedést kér, csak alacsonyabb kamatot vagy hosszabb törlesztési időt szeretne, hogy bővítse a gazdaságát.
Az eurózóna illetékesei és az IMF teljesen másképp látják a válságból való kilábalás görög esélyeit. Előbbiek szerint, ha a görög gazdaság elég gyorsan növekszik, és a kormány szigorú gazdálkodást folytat – vagyis a költségvetési többlet 20 éven keresztül meghaladja a GDP 3 százalékát –, akkor Görögországnak nem is lesz szüksége hitelkönnyítésre. Az IMF viszont konzervatívabb becslésekkel számol, és nem tartja reálisnak, hogy ilyen hosszú ideig ekkora költségvetési többletet várjanak el Görögországtól. A szervezet szerint Athén hitelkönnyítés nélkül nem nyerheti vissza a befektetők bizalmát, és nem képes a piacról finanszírozni a hiteleit.
A kompromisszumos megoldás azonban aligha lesz elég ahhoz, hogy Görögország részt vehessen az Európai Központi Bank mennyiségi lazítási programjában, amelynek részeként a bank kereskedelmi banki eszközöket vásárol, mert nagyon kevés kötvénye felel meg a feltételeknek – emlékeztetett a Bloomberg.
Csökkent a munkanélküliség az első negyedévben
Görögországban 23,3 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta az év első három hónapjában az előző negyedévben mért 23,6 százalékról – közölte a görög statisztikai hivatal csütörtökön. A foglalkoztatottak száma 0,3 százalékkal emelkedett a tavalyi utolsó negyedévhez képest, és 1,5 százalékkal nőtt éves összevetésben. A munkanélküliség leginkább a fiatalokat sújtotta: a 15–19 év közöttiek 60,2, a 20–24 év közöttiek 45 százalékának nem volt állása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.