Sturgeon az edinburghi parlamentben felszólalva kijelentette: a június 8-án tartott nagy-britanniai parlamenti választások kampányának heteiben és azóta is számtalan skót választópolgárral találkozott, és azt tapasztalta, hogy a többség szerint túl korai lenne egy újabb függetlenségi referendum a Brexit-tárgyalásokat övező jelenlegi bizonytalanság közepette.
A skót miniszterelnök közölte: kormánya akkor tér vissza a függetlenségi népszavazás kérdésére, amikor a Brexit-tárgyalások várható eredménye már világosabban körvonalazódik. Nicola Sturgeon szerint ez jövő őszre várható.
A skót kormányfő keddi bejelentésével gyakorlatilag lekerült a napirendről az a korábbi menetrend, amely nem zárta ki az újabb referendumot még a brit EU-tagság megszűnése előtt.
Nicola Sturgeon márciusban felhatalmazást kért és kapott a skót parlamenttől az újabb skóciai függetlenségi népszavazás előkészületeinek megkezdésére, mindenekelőtt arra, hogy engedélyt kérhessen a brit kormánytól a referendum előkészítésére és meghirdetésére.
A skót miniszterelnök akkor felvázolt menetrendje szerint az új népszavazást legkorábban 2018 őszén, legkésőbb 2019 tavaszáig – a brit EU-tagság megszűnésének valószínű időpontjáig – lehetett volna megtartani.
Nicola Sturgeon keddi bejelentése azonban, amely szerint a skót kormány várhatóan csak 2018 őszén veszi egyáltalán ismét napirendre a kérdést, azt jelenti, hogy 2019 végéig biztosan nem lesz újabb népszavazás a skót függetlenségről, tekintettel arra, hogy a referendum londoni és edinburghi törvényalkotási előkészítése és ennek egyeztetési folyamata legalább egy évig eltart.
A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, amelyen az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.
A felmérések azt mutatják, hogy a skót közvélemény azóta sem támogatja meggyőző többséggel a függetlenséget, annak ellenére sem, hogy a brit EU-tagságról tavaly rendezett referendumon – amelyen országos átlagban a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe – a skótok 62 százaléka a bennmaradásra voksolt.
Nicola Sturgeon azóta többször is hangoztatott érvelése szerint Skóciának azért kell saját kezébe vennie a jövőjéről szóló döntést, mert nem engedheti meg, hogy akarata ellenére „kirángassák” az Európai Unióból.
A skót miniszterelnök azonban keddi felszólalásában közölte, hogy kormánya „átalakítja” a márciusban meghirdetett menetrendet, és – hallgatva a választók aggályaira – a Brexit-folyamat végén javasolja a kérdés újbóli napirendre vételét, amikor már világosabban látszanak a brit EU-tagság megszűnésének körülményei.
Sturgeon hangsúlyozta: pártjának, a Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Pártnak (SNP) továbbra is megvan a választói felhatalmazása a döntésre Skócia jövőjéről, de a skót kormány egyelőre arra összpontosítja erőfeszítéseit, hogy befolyásolni tudja a Brexit feltételrendszeréről folyó tárgyalásokat.
Nicola Sturgeon szerint az SNP-kormánynak változatlanul meggyőződése, hogy Nagy-Britanniának a kilépés után is az EU egységes belső piacán kell maradnia. Ezt a konzervatív párti brit kormány elveti.
Sturgeon pozícióit jelentősen meggyengítette, hogy a június 8-án tartott brit parlamenti választásokon az SNP – jóllehet továbbra is messze a legnagyobb skót párt – elveszítette mandátumainak több mint az egyharmadát, és frakciójának létszáma a londoni alsóházban az addigi 56-ról 35-re csökkent.
A választásokon a brit Konzervatív Párt pozíciója is megrendült, mivel a párt elvesztette abszolút többségét az alsóházban, és külső támogatásra szorul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.