Michel Temer lehet az első hivatalban lévő brazil elnök, akinek bíróságon kell tisztáznia magát a korrupciós vádak alól. Hétfőn Rodrigo Janot legfőbb ügyész benyújtotta a legfelső bírósághoz a vádiratot, amelyben első körben 150 ezer dollárnak megfelelő kenőpénz elfogadása miatt vonnák felelősségre az elnököt. Janot jelezte, hogy a bűnlajstrom később kiegészülhet az igazságszolgáltatás akadályozásával és bűnszövetkezetben való részvétellel is. A hírre 1,5 százalékot erősödött tegnap a reál a dollárhoz képest.
Ahhoz, hogy Temert bíróság elé citálják, előbb a kongresszus alsóházának kétharmados többséggel meg kell szavaznia az elnök kiadatását. Ha ezt megteszik, akkor Temert a tárgyalás legfeljebb féléves idejére mentesítik az elnöki teendők ellátása alól. Temer úgy érzi, el tudja kerülni a felelősségre vonást, míg Janot rendíthetetlenül bízik ebben, és gyűjti a bizonyítékokat, élvezve a közvélemény támogatását.
A nyomozók nemrég egy pénzzel teli bőrönddel a kezében lekapcsolták Temer egyik bizalmi emberét, aki a gyanú szerint a JBS húsipari óriáscég vezetőinek „ajándékát” szállította le az elnöknek. A másik ütős bizonyíték az a hangfelvétel lehet, amelyen Temer a JBS anyavállalatának tulajdonosával, Joesley Batistával tárgyal, s jóváhagyja azt a tervet, amelynek értelmében hallgatási pénzt fizetnek egy korrupció miatt börtönbüntetését töltő politikusnak. A tárgyalást Batista rögzítette, a szalagot bizonyítékként átadta a hatóságoknak azért, hogy saját korrupciós ügyében vádalkut köthessen. Temer szerint a felvétel összevágott és manipulált.
Az elnök hétfőn ért haza oroszországi és norvégiai hivatalos útjáról, s rögtön cáfolta, hogy bármi köze lenne a vádakhoz, következésképpen lemondani sem áll szándékában. A lakosságnak mindenesetre kezd elege lenni a mindent átható korrupcióból, s főképp Temerből, akinek elfogadottsága rekordalacsony szinten, 7 százalékon áll. Nála még elődje, a hivatalából a költségvetési törvény megszegéséért tavaly augusztusban elmozdított Dilma Rousseff is népszerűbb volt. Michel Temer az elnök asszony helyettese volt, s Rousseff mandátuma lejártáig ő irányítja Brazíliát. Temer nagy lendülettel látott munkához: politikai stabilitást és a Brazíliát eddigi legmélyebb recessziójából kivezető reformokat ígért.
A programja végrehajtásához szükséges politikai tőkét azonban hamar elveszítette. A nyugdíjak, a munkavállalói jogok megkurtításáról szóló tervek után ez aligha számított meglepetésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.