Jóváhagyta szerdai ülésén a francia kormány a munkaügyi reform főbb elemeit, és felhatalmazást fog kérni a parlamenttől arra, hogy a részleteket a nyár folyamán egyeztesse a szakszervezetekkel és a gazdasági érdekképviseletekkel. A képviselők július 24–28. között vitatják meg a tervezetet, amelyet szeptember 20-ig elfogad a kormány, és az új törvényt rendeleti úton vezetik be.
Muriel Pénicaud munkaügyi miniszter a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a jelenlegi francia munkaügyi rendszer nem megfelelő a globalizáció és az internet világában. A tervezett változások nagyobb szabadságot és biztonságot nyújtanak majd a vállalatoknak és a munkavállalóknak is – tette hozzá. A reform három fő területre koncentrál: a végkielégítések és egyéb, elbocsátással járó költségek korlátozására, a munkahelyi érdekképviselet egyszerűsítésére és a vállalati szintű béregyeztetésekre az ágazatiak helyett. A munkaügyi szabályozás ugyanis túlságosan bonyolult, sok cég azért nem mer új dolgozókat felvenni, mert attól fél, hogy bonyodalmakkal jár az esetleges elbocsátásuk, ha rosszra fordul az üzlet.
Franciaországban a három legutóbbi kormány már megpróbálkozott a munkaügyi reformmal, de a szakszervezetek ellenállása miatt eddig minden próbálkozás kudarcba fulladt. Macron most olyan erős pozícióban van elsöprő parlamenti többsége birtokában, hogy elődjeinél nagyobb esélye van a reform végigvitelére. A kezére játszik az is, hogy a francia gazdaság 2010 óta nem növekedett olyan jelentős mértékben, mint az elmúlt hat hónap során. Az államfőnek az a célja, hogy átfogó társadalmi és gazdasági reformok révén felgyorsítsa a gazdasági növekedést, új munkahelyeket teremtsen, és 2020-ra 7 százalékosra csökkentse a munkanélküliséget a jelenlegi 9,5 százalékról.
Nagy kérdés, milyen ellenállást fejtenek majd ki a szakszervezetek, amelyek hat hónapon át tartó sztrájkokkal és zavargásokba torkolló utcai összecsapásokkal akadályozták meg a legutóbbi – a szocialista Francois Hollande kormányzata által elfogadott – reform életbeléptetését. A három legerősebb érdekvédelmi képviselet közül egyelőre csak a keményvonalas CGT jelentett be szeptember 12-re általános sztrájkot. A legnagyobb szakszervezet, a CFDT és a CGT-vel általában együttműködő FO mérsékeltebb hangot üt meg, és egyelőre kész a konzultációra a kormánnyal. Megvárják a szeptembert, mielőtt eldöntik, hogy milyen lépéseket tegyenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.