Egy hete még 249 forintért árulták az áruházláncok a dinnyét. Főleg a külföldit, mert a hazai csak a napokban került nagyobb mennyiségben a piacra. Hirtelen le is ment az ára. A Tesco hirdette meg a 99 forintos akciós árat, és gyorsan csatlakozott hozzá több kereskedelmi lánc is. Az agrárkamara szerint csak három olyan áruházlánc van, amelyik korrekt, vagyis még nem vitte le a dinnye árát 100 forint/kiló alá: az Auchan, a CBA és a Spar.
A terméktanács és az agrárkamara is folyamatosan kampányol a drágább gyümölcsért. A túl olcsó dinnye ugyanis tönkreteszi a gazdákat. Ha 100 forintért adják a boltok a dinnyét, az azt jelenti, hogy a termelőknek 30-35 forintot fizetnek érte, a termelők önköltsége pedig 40 forint körül jár, tehát ráfizetnek, ha csak ennyiért tudják eladni.
„Június végén, július elején elsőként a déli országrész nagy dinnyetermelő vidékein érik be a termés és váltja le a mediterrán vidékekről – főként Görögországból – érkező görögdinnyét – mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. – Békés megyéből, Medgyesegyháza környékéről, valamint Baranya és Tolna megyéből viszik a gazdák a nagybani piacokra és a kereskedőkhöz, de a jó időnek hála napokon belül a Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg nagy dinnyései is megkezdik az értékesítést.
Az időjárás eddig nagyon kedvező volt, hatalmas a kereslet, de dinnyéből is egyszerre érett be sok, tehát kardinális, hogy ezekben a hetekben milyen az ára. Ez ugyanis a későbbi árakat is befolyásolja. A korai fajták termesztése drágább technológiát is kíván, tehát ha most nem tudják jól eladni, sokat veszítenek rajta a gazdák. Az elmúlt években ezért sokan fel is adták, mást termesztenek dinnye helyett.”
Hazánkban összesen mintegy 5 ezer hektáron termelnek görögdinnyét, főként az említett öt dinnyés tájkörzetben, de szinte minden napsütötte területen található egy-egy komolyabb ültetvény. Idén határozottan jó, mintegy 220 ezer tonnányi össztermésre számíthatnak a gazdák és a fogyasztók.
A hazai tájkörzetek közül a leghíresebb talán a csányi dinnye, annak ellenére is, hogy arrafelé ma már alig 20 hektáron terem az egykori 200 helyett.
Ma az országban bárhol látunk dinnyeföldet, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a története Csányig nyúlik vissza
– mondta erről Gál Tiborné, a Csányi Dinnye és Zöldségtermelő Védegylet elnöke. Hozzátette: ma már a legtöbben tökbe oltott dinnyét termelnek, még Csányban is ritka, hogy valaki a hagyományos, saját gyökerű palántát használjon, pedig annak akkor is dinnyeíze van, ha még nem teljesen érett.
Az, hogy édesebb és finomabb, mint a többi, nem csak legenda. Ledó Ferenc azt mondta, azért ekkora a kereslet a magyar dinnyére, mert jobb ízű, mint ami a mediterrán országokban termett. A nyári időszakban Európában is meghatározó a magyar dinnye, ugyanis ilyenkorra már csökken a mediterrán területeken jóval korábban beinduló termelés, amely idén ráadásul valamennyivel alacsonyabb volumenű is volt. Nyaranta – kiváló ízének és zamatanyagainak is köszönhetően – Európa egyik legjobb minőségű dinnyéjét termelik Magyarországon. A hazai termés akár fele is európai piacokon talál vevőre.
Csak a magyar nyelv köti össze a dinnye nevét a görög nemzettel. Bár akadnak elméletek, miszerint az a tény, hogy a dinnye, ha beérik, elszakad a szárától és elgurul – „elgörög” – adta a nevet. A görögdinnyében a görög népnév arra is utalhat, hogy a Bizánci Birodalom területéről került hozzánk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.