Húsz év alatt körülbelül 220 ezer magyar élvezhette az Erasmus-élményt, közülük 60 ezer egyetemista vagy főiskolás, több mint 87 ezer pedagógus, ifjúsági szakember, 30 ezer szakképzésben tanuló, továbbá 43 ezer csereprogramos, valamint önkéntes. A programban részt vevő hallgatók kétszer akkora eséllyel kapnak állást a diplomaszerzést követő egy éven belül, mint társaik, és a szakképzésben tanulók 25 százalékkal többet keresnek később.
Egyre vonzóbbá vált az évek során Magyarország a külföldi diákok számára: az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Corvinus Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem dobogós a fogadó intézmények között. „Az eddigi tapasztalatok szerint szívesen térnek vissza hazánkba” – mondta a program elindításának harmincadik évfordulója alkalmából rendezett konferencián Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője. Magyarország egyébként húsz éve, 1997-ben csatlakozott a nyelvtanulást, tapasztalatszerzést és nem utolsósorban kapcsolatépítést segítő programhoz.
Tavaly több mint 14 ezer magyar résztvevője volt az Erasmus+ programnak az oktatási, képzési és ifjúsági területről. Legtöbben az Egyesült Királyságba, Németországba, Olaszországba és Spanyolországba utaztak külföldi tanulmányútra, szakmai gyakorlatra, vendégtanításra, továbbképzésre vagy önkéntes munka végzésére. A szimpátia kölcsönös: évente ötezer külföldi Erasmus-hallgató érkezik a hazai felsőoktatási intézményekbe vagy szakmai gyakorlatra. A külföldiek a vidéki egyetemek közül leggyakrabban a Szegedi Tudományegyetemet (SZTE) választják, az intézmény országosan a harmadik helyen áll. A legtöbb Erasmus+ program keretében érkező hallgatót az általános orvostudományi kar, a bölcsészettudományi kar és a gazdaságtudományi kar fogadja Szegeden: két évtized alatt mintegy 3000 külföldi egyetemista érkezett. A 2016-os naptári évben az SZTE-t közel hatszáz Erasmus+ programos külföldi választotta, a legtöbben Törökországból, Franciaországból, Spanyolországból, Olaszországból és Romániából érkeztek.
Az SZTE-ről 476 Erasmus+ ösztöndíjas vett részt külföldi részképzésben vagy szakmai gyakorlaton ugyanebben az időszakban. Az SZTE diákjai között a legnépszerűbb célországok: Olaszország, Spanyolország, Németország, Lengyelország és Ausztria. A legtöbb ösztöndíjas az általános orvostudományi karról, a bölcsészettudományi karról, az állam- és jogtudományi karról és a természettudományi és informatikai karról utazik külföldre tanulni.
A másik vonzó célpont a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE). Lapunk érdeklődésére az intézmény elmondta: a 2016/2017-es tanévben 428 hallgató választotta a BCE-t, az eddigi évek során összesen 4520-an tanultak náluk. A Corvinusról 3870-en utaztak ki, a legnépszerűbb célpont Hollandia, Nagy-Britannia, Spanyolország, Olaszország és Németország.
A Corvinus – kérdéseinkre reagálva – hozzátette: sokan azért választják Magyarországot és azon belül egyetemüket, mert kisebb költségvetésből is meg lehet élni a nyugat-európai országokhoz képest, ráadásul Budapest kiemelt turisztikai célpont a közép-európai régióban.
Az Erasmus sikerességét tovább növelheti a 2020-ig Magyarországra érkező 150 millió eurós forrás, amely további 58 ezer magyar hallgatónak ad majd lehetőséget arra, hogy külföldi egyetemen tanulhasson. A 2014 óta Erasmus+ néven futó program ráadásul az Európai Unió egyik kiemelt programja lesz a jövőben: az oktatási, képzési, ifjúsági és sportösztöndíjra 2014 és 2020 között csaknem 14,7 milliárd eurót fordítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.