Gazdasági szereplők riasztónak, az ellenzéki pártok pedig szégyennek és gazdasági analfabetizmusnak minősítették a brit belügyminisztérium tervezetét, amely gyakorlatilag megfosztaná jogaik többségétől az uniós munkavállalókat a Brexit után. A 82 oldalas munkaanyag, amelyet a The Guardian szellőztetett meg, azt javasolja, hogy az alacsonyan képzett munkavállalók legfeljebb két, a magasan képzettek pedig három-öt évre kaphassanak letelepedési engedélyt a szigetországban.
A többi között rendkívül megszigorítanák a családegyesítést is, és azt tervezik, hogy bizonyos tagállamok esetében jövedelmi küszöböt is meghatároznának, amelyet el kell érnie annak, aki Nagy-Britanniában akar élni. A legmagasabban képzetteken kívül mindenkinek munkavállalási engedélyt kell kérnie, és határátlépéskor igazolnia kell, hogy rendelkezik nagy-britanniai munkahellyel. A Brexit után az országban élő uniós állampolgároknak regisztrálniuk kell, és kérvényezni a „letelepedett státuszt”, ennek elmulasztása esetén el kell hagyniuk az országot. A javaslat a munkaadóknak is megnehezítené az uniós állampolgárok foglalkoztatását.
Az Európai Unióból Nagy-Britanniába áramló nagyszámú bevándorló volt az egyik fő oka annak, hogy a tavaly nyári népszavazáson a többség a Brexitre szavazott. Theresa May kormányfő szerdán a parlament ülésén is azzal érvelt, hogy összességében ugyan jó az ország számára a bevándorlás, az emberek azonban azt akarják, hogy ez a folyamat ellenőrzött legyen. May még belügyminiszterként évi 100 ezer főben szabta volna meg a nettó bevándorlás felső határát, hogy védje a brit munkavállalókat. Saját igaza védelmében arra is képes volt, hogy elsüllyesszen kilenc különböző tanulmányt, amelyek mind azt igazolták, hogy a bevándorlók nem veszik el a britek elől a munkahelyeket, és nincs hatásuk a munkabérekre – mondta az Independentnek Vince Cable, a Liberális Demokraták vezetője, az üzleti ügyek akkori minisztere.
Az olcsó külföldi munkaerőt foglalkoztató földművesszövetség, valamint az élelmiszer- és üdítőital-gyártók szövetsége azonnal tiltakozott a tervezet ellen. Figyelmeztettek, hogy egy ilyen lépés „komoly zavarokat okozhat”, és az egész brit élelmiszer-ellátási láncot veszélyeztetheti. A külföldi munkavállalók hiánya szerintük katasztrofális lehet a vendéglátóipar számára is. A BBC szerint a nagy-britanniai pincérek 75, a séfek 25, a takarítók 37 százaléka uniós állampolgár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.