Észak-Korea nukleáris programjának problémáját egyedül olyan tárgyalásos úton lehet megoldani, amelyhez nem támasztanak előfeltételeket. A nyomásgyakorlás, a fenyegetések, valamint a háborús és sértő szólamok sehová sem vezetnek
– fogalmazta meg véleményét Vlagyimir Putyin orosz elnök egy cikkben, amelynek részleteit péntekre virradóra a BRICS-tagországok hírügynökségei tettek közzé az országcsoport szeptember 3. és 5. közötti csúcstalálkozója előtt.
A „BRICS – a stratégia partnerség új láthatárai felé” című cikkben az orosz államfő leszögezte:
téves és kilátástalan dolog arra számítani, hogy csak nyomásgyakorlással állítható le Phenjan rakéta- és nukleáris programja. Putyin szerint a Koreai-félszigeten az utóbbi időben kiéleződött helyzet egy nagyszabású konfliktus határán egyensúlyoz.
Putyin emlékeztetett, hogy Peking és Moszkva útitervet dolgozott ki a helyzet átfogó rendezésére, amelynek keretében elősegítenék a feszültség fokozatos enyhítését, valamint kialakítanák a tartós béke és biztonság mechanizmusát. A dokumentum ugyanakkor kizárja erő vagy fenyegetés alkalmazását, a rendezést pedig politikai-diplomáciai úton, előzetes feltételek nélküli párbeszéddel valósítaná meg.
Az orosz elnök cikkében javaslatot tett a BRICS-tagországoknak (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika), hogy dolgozzanak ki közös szabályokat a nemzetközi információs biztonság tárgyában, és felvetett egy erről szóló kormányközi megállapodást is.
Szíriáról úgy nyilatkozott, hogy az ottani helyzet javulásának előfeltételei előálltak.
A terroristákra masszív csapást mértek, emellett meg lettek teremtve a politikai rendezés előfeltételei, valamint a szíriai nép visszatérésének lehetősége a békés élethez
- tette hozzá. Hangsúlyozta: folytatni kell a terroristák elleni küzdelmet Szíriában és más országokban is.
Az orosz államfő a cikkben méltatta a BRICS-tagállamok közötti konstruktív együttműködést, amely – mint fogalmazott – egy igazságosabb multipoláris világrend létrehozását célozza, ahol minden országnak egyenlő lehetősége van a fejlődére. Végül kifejtette:
Oroszország szorosabb külpolitikai egyeztetést szorgalmaz a BRICS-országok között, különösen a világszervezetben és a G20-ak csoportjában, de más nemzetközi struktúrákban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.