Puerto Rico területének a felén nincs áram, és ötvenezren maradtak víz nélkül. Az amerikai meteorológiai szolgálat szerint a sziget lakosai nem tapasztaltak még az Irmához hasonlóan erős hurrikánt az 1928-as San Felipe óta, amely 2748 halálos áldozatot követelt az országban, Guadeloupe-on és Floridában. Puerto Ricón súlyosbítja a helyzetet, hogy az ország egyébként is gazdasági válsággal küzd. A kormányzat májusban csődeljárást kért maga ellen, mert képtelen volt kezelni a 3800 milliárd dolláros adósságot. A pénzhiány miatt az áramszolgáltatói infrastruktúra olyan rossz állapotba került, hogy egyes területek a vihar után négy-hat hónapig is áram nélkül maradhatnak. A katasztrófaalapban is mindössze 35 millió dollár van.
Csődeljárást kérhet az Amerikai Virgin-szigetek is, ha az Irma pusztítása túl nagy lesz. A mindössze 100 ezer lakosú szigetcsoportnak mintegy 2 milliárd dolláros adóssága van, és a hatalmas költségvetési hiány miatt évek óta más célokra, például a közszolgáltatásokra csoportosította át a katasztrófaalapot, amelyben a Reuters értesülése szerint tavaly szeptemberben, az előző pénzügyi év végén mindössze 10,4 millió dollár maradt.
A vihar nyolc halálos áldozatot követelt Saint Martin szigetén, halomba dobálta a hajókat a kikötőben, a víz elárasztotta az utcákat és a lakóházakat. Az áramszolgáltatás itt és Saint Barthélemyn is megszűnt, a vihar által eddig érintett térségekben összesen 2 millió ember maradt áram nélkül. „Iszonyatos a pusztítás, a sziget 95 százaléka elpusztult, sokkos állapotban vagyok” – mondta az egyik rádióállomásnak Daniel Gibbs, a Saint Martin-i helyi tanács vezetője. A két szigeten „apokaliptikus” állapotok uralkodnak, a hurrikán súlyos károkat okozott az infrastruktúrában.
Saint Martin szigetének Franciaországhoz tartozó részén a repülőtér egyik leszállópályáját sikerült megtisztítani, az elsősegélyek ide érkeznek Guadeloupe-ról, és Franciaország tengeri úton is küld szállítmányokat, mindenekelőtt víztartályokat. A sziget holland felén lévő repülőtér épülete súlyosan megrongálódott, a kifutópályát homok és törmelék borítja. Az utcákat elöntötte a víz, a kikötőben lévő hajók súlyosan megrongálódtak. A holland védelmi minisztérium csütörtökön két szállítógépet indított útnak a 40 ezer lakos számára öt napra elegendő élelmiszer- és vízutánpótlással, valamint katonákkal, akik segítenek majd a mentésben és szükség esetén a rend fenntartásában, miután fosztogatásokról érkezett jelentés.
A vihar szeme szinte pontosan az 1400 lakosú Barbadua fölött vonult át szerda hajnalban, és szinte minden épületet megrongált. A lakosság 60 százaléka hajlék nélkül maradt, az utak és a telekommunikációs hálózatok tönkrementek – mondta az AP-nek Gaston Browne, Barbadua és Antigua kormányfője, aki szerint legalább hónapok, ha nem évek szükségesek a károk helyreállítására. A szigeten életét vesztette egy kétéves gyerek, amikor a családja megpróbált kimenekülni a vihar során megsérült házukból, és meghalt egy szörfös is Barbadoson.
Amerikai meteorológusok szerint az Irma 4-es vagy 5-ös erősségű hurrikán marad a következő egy-két napban is, amikor északra elhalad a Dominikai Köztársaság és Haiti mellett, majd a Turks– és Caicos-szigetek közelében és a Bahamák egy része fölött, aztán péntek éjszaka érinti Kubát, ahonnan valószínűleg Florida felé fordul. A félsziget leginkább veszélyeztetett részén már elrendelték az evakuálást, Rick Scott kormányzó pedig közölte, hogy péntekre 7000 nemzeti gárdista áll készenlétben. Donald Trump amerikai elnök szükségállapotot hirdetett Floridában, Puerto Ricón és az Amerikai Virgin-szigeteken. Florida déli részéről szerdára csaknem 25 ezer embert evakuáltak, és a Bahamák hat déli szigetét is kiürítették. Lezárták a Cape Canaveral rakétaindító bázisát és azt a két atomerőművet, amelyik a hurrikán valószínű útvonalában van.
Szakértők attól tartanak, hogy az Irma végigpusztítja Florida egész keleti partvidékét Miamitól Jacksonville-ig, aztán Georgiát, majd a két Karolinát, és az Egyesült Államok történetének legnagyobb károkat okozó vihara lehet. Csak Floridában 1,2 milliárd dollár értékű termés van veszélyben, miután az állam az ország fő paradicsom-, narancs-, zöldbab-, uborka-, tök- és cukornádtermelője. Egy 4-es kategóriába tartozó hurrikán egyedül Miamiban akár 200 milliárd dolláros károkat okozhat – mondta a Bloombergnek Chuck Watson, az Enki Research kockázatelemzője. Jay Gelb, a Barclays elemzője szerint a biztosított kár a legrosszabb esetben elérheti a 125-130 milliárd dollárt – a Katrina esetében inflációval kiigazítva mintegy 50 milliárd dollár volt, pedig az volt eddig a biztosítók számára a legdrágább vihar. Nem véletlen, hogy a viszontbiztosító Everest Re csoport, a Brighthouse Financial és az XL csoport részvényeinek árfolyama esett.
Egyelőre nem tudni, milyen károkat okozott az Irma Donald Trump amerikai elnök Saint Martin szigetén lévő, 11 hálószobás tengerparti nyaralójában. A Chateau del Palmiers egy alapon keresztül van az elnök tulajdonában, 16,9 millió dollárért árulják, és amerikai sajtójelentések szerint általában kiadják. Nem ez azonban Trump egyetlen veszélyben lévő ingatlana, az Irma érintheti a Palm Beach-i Mar-a-Lagót is, amelynek értékét a Forbes 175 millió dollárra becsüli. Trump 1985-ben vásárolta meg és exkluzív klubbá alakította az ingatlant, a tagsági díj 200 ezer dollár. Mar-a-Lagót bezárták a viharra készülve – értesült a Reuters. Az elnöknek Miami közelében is vannak luxuslakásokból álló ingatlanjai, a Trump Towers és a Sunny Isles, valamint egy tengerparti nyaralóközpontja, a Trump International Beach Resort.
Az ugyancsak Miamiban lévő, 800 hektáros Trump National Doral nevű golfközpont, amelyet tavaly 250 millió dollárért újítottak fel, egyelőre normálisan üzemel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.