BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb elismerés a magyar sztárséfnek

Az Európai Parlament által alapított Európai Polgár Díjat adományozták Széll Tamásnak, a magyar gasztronómia kiemelkedő alakjának. A sztárséf már két alkalommal jutott be a világ legrangosabb szakácsversenyének világdöntőjébe, legutóbb a negyedik helyet szerezte meg.

Európai Polgár Díjjal tüntették ki Széll Tamást; az idei Bocuse d’Or szakácsverseny világdöntőjében negyedik helyen végző séf Budapesten vehette át az Európai Parlament (EP) által alapított elismerést. Lévai Anikó, a Magyar Konyha magazin szerkesztőbizottságának elnöke méltató beszédében Magyarország első számú séfjének nevezte Széll Tamást, hozzátéve: ő az első Magyarországon, aki a szakácsok közül sztár lett.

Forrás: (MTI Fotó: Szigetváry Zsolt)

Széll Tamás jól is viseli ezt a sztárságot. Bár határozott, néha öntörvényű személyiség, egy kedves mosolya mindig akad

– jegyezte meg Orbán Viktor miniszterelnök felesége az MTI beszámolója szerint. Lévai Anikó elmondta: a séf titka talán a természetesség, és hogy nem misztifikálja túl egyébként hallatlan tudását és kreativitását.

Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke a díjátadón felidézte, hogy Széll Tamás mindössze 14 éves volt, amikor megjelent a Kempinski konyháján, ahová csak a legnagyobb tehetségek jutottak be. Mint hangsúlyozta, Széll Tamás mára alkotó, meghatározó része annak, amit magyar gasztroforradalomnak neveznek. Ennek lényege pedig az, hogy visszahozzák az étkezés kultúráját, hogy a magyar konyha ismét a magyar kultúra része legyen.

Az első magyar Michelin-csillagra 15 évet kellett várni, a második elnyerésében pedig már Széll Tamásnak is fontos szerepe volt – fogalmazott Hamvas Zoltán.

Az Európai Polgár Díjat a felterjesztő, Schöpflin György EP-képviselő adta át Széll Tamásnak, miután hangsúlyozta: a díjazott is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar konyha ma már ott van a világ gasztronómiai térképén.

Széll Tamás a díj átvétele után elmondta, egyszer sem jutott eszébe, hogy amit csinál, azt elismerésért csinálná. A séfekben ugyanakkor lakozik egy egészséges becsvágy, így a visszacsatolás mindig fontos számukra – mondott köszönetet a díjért.

Széll Tamás a világ legrangosabb szakácsversenyén, a Bocuse d’Oron 2012-ben képviselte az országot az európai döntőben, majd 2013-ban első magyarként bejutott a verseny világdöntőjébe, ahol a 24 indulóból a tizedik helyen végzett. Tavaly májusban megnyerte a Bocuse d’Or európai döntőjét, amelyet Magyarországon rendeztek, a világdöntőben pedig negyedik helyezett és különdíjas lett.

A díjról

Az Európai Parlament által 2008-ban alapított elismerést olyan, kivételes teljesítményt nyújtó embereknek és szervezeteknek ítélik oda, akik (amelyek) hozzájárultak a közös megértés, a polgárok és a tagállamok közötti szorosabb integráció előmozdításához, vagy az unió értékeinek képviseletére hivatott programokat alakítottak ki. A díjra EP-képviselők jelölhetnek magánszemélyeket és szervezeteket. A jelöléseket ugyancsak képviselőkből álló nemzeti zsűrik rangsorolják, majd az EP elnökének vezetésével ülésező brüsszeli testület dönt a díjazottakról. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.