Karácsonyig meg kell születnie a Brexit utáni átmeneti időszakról szóló megállapodásnak, különben a bankok a jövő év első negyedében kénytelenek lesznek uniós működési engedélyekért folyamodni, és megkezdődik az alkalmazottak és tevékenységek rendezetlen átáramlása Londonból az Európai Unióba – figyelmeztetett a múlt héten Sam Woods, a Bank of England helyettes kormányzója.
Ám erre nagyon kevés esély maradt: ma kezdődik Brüsszelben a kilépési tárgyalások e szakaszának utolsó fordulója, és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerint „csodára lenne szükség”, hogy a több hónapos egy helyben topogás után kellő eredményt érjenek el.
Sajtójelentések szerint Brüsszelben már minden reményt feladtak egy esetleges áttörést illetően. Arra számítanak, hogy Nagy-Britannia újabb engedményeket tesz majd az uniós állampolgárok majdani jogait illetően, például a családegyesítés területén, illetve az uniós bíróság hatáskörében.
A „lelépési díj”, vagyis a London által fizetendő összeg, valamint az északír–ír határ kérdésében azonban nem várnak elégséges előrelépést. „Meglehetősen nyugodt forduló lesz” – jósolta egy brit illetékes.
Az uniós állam- és kormányfők a hónap végén döntenek arról, hogy megkezdődhet-e a tárgyalások következő szakasza a jövőbeni kapcsolatokról, de az eredmény gyakorlatilag borítékolható. A Financial Times értesülése szerint a Németország és Franciaország vezette államcsoport még abba sem egyezik bele, hogy tárgyalni kezdjenek a Theresa May kormányfő által felvetett átmeneti időszakról, amíg nem egyeznek meg a lelépési díjról. Ez pénteken derült ki, amikor Michel Barnier, az EB főtárgyalója tájékoztatta a tárgyalásokról a 27-ek uniós nagyköveteit.
A héten a legnagyobb német iparvállalati szakmai képviselet, a BDI már figyelmeztette nagy-britanniai érdekeltségekkel rendelkező tagjait, hogy fel kell készülniük a legrosszabbra, egy „nagyon kemény Brexitre”, amelynek eredményeként Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az uniót. Ez esetben azonnal magas vámok kerülnek az autókra és egyéb árukra, és vámvizsgálatokra, valamint a szállítmányok torlódására számíthatnak Dovernél. Barnier csapata már meg is kezdte az egyeztetéseket a nemzeti vámhatóságokkal, hogy megbizonyosodjon róla: minden eshetőségre felkészültek.
A csúcson legföljebb annyi várható, hogy a brit kormányfőnek felajánlják: az EU maradék 27 tagja egymás között, London nélkül elkezdi megvitatni a két fél közötti majdani kereskedelmi kapcsolatokat, Brüsszel pedig közben készül az esetleges kormányváltásra is.
https://www.vg.hu/kozelet/brexit-britek-szerint-brusszel-terfelen-labda-640657/
A The Daily Telegraph értesülése szerint legalábbis jelentősen megnőtt az ellenzéki Munkáspárt képviselőivel folytatott háttérmegbeszélések száma. Az EU biztosítani akarja, hogy Jeremy Corbyn pártelnök tiszteletben tartja majd a konzervatív kormány által vállalt kötelezettségeket, ha Theresa May kénytelen a Brexit-tárgyalások vége előtt távozni posztjáról, és újabb választást írnak ki. A legfrissebb felmérések szerint ugyanis ezen a Munkáspárt nyerne. A BMG Research hét végén nyilvánosságra hozott felmérési eredménye szerint a Munkáspártot a megkérdezettek 42, a konzervatívokat 37 százaléka támogatja, és 32 százalék szerint Corbyn alkalmasabb kormányfőnek, mint Theresa May (30 százalék).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.