A Microsoft alapítója úgy nyilatkozott, hogy Alwaleed Bin Talal herceget régről ismeri, sokat dolgoztak együtt főleg jótékonysági és környezetvédelmi ügyekben, és eddig példamutató volt az együttműködésük.
Bill Gates közleményében emlékeztet arra, hogy Alwaleed Bin Talal támogatta az alapítványát és közösen értek el jelentős eredményeket a járványos gyermekbénulás és más végzetes betegségek megelőzésében a harmadik világban. Hozzátette, hogy az eseményekről, a letartóztatásokról ő is csak a sajtóból értesült, és azok alapján nem hajlandó találgatásokba bocsátkozni.
Ami biztos – húzta alá –, hogy a szaúdi üzletember humanitárius fellépését mások számára inspirálónak és követendőnek tartja. Gates és Alwaleed egyébként ma is üzleti kapcsolatban áll egymással, 45-45 százalékban tulajdonosai ugyanis a Four Seasons szálllodaláncnak, amelyet 2007-ben közösen vásároltak meg 3,8 milliárd dollárért – emlékeztet írásában a Bloomberg.
A 62 éves Alwaleed Bin Talalról jó szót ezt megelőzően csak Michael Corbat, a Citigroup vezérigazgatója ejtett, ő „megbízható, lojális támogatóként” jellemezte a herceget, akinek hatalmas szerepe van abban, hogy a Citigroup ma is létezik. A bankcsoport egyik elődjét, a Citicorp-ot 1991-es válsága idején az ő 590 millió dolláros tőkeinjekciója mentette meg a csődtől, s ma is Alwaleed a pénzintézet legnagyobb egyéni befektetője.
Cége, a Kingdom Holding Company közvetítésével több mint negyedszázada üzletel a nyugattal. Rendkívül befolyásos barátai vannak (?), akik nem sietnek kiállni mellette a nehéz időszakban. Nem hallani például, hogy pár éve kínos lehallgatási botrányba bonyolódott Rupert Murdoch médiamogul viszonozná, hogy a herceg akkor kiállt mellette.
Igaz, se az általa talpra állított Euro Disney, se az érdekköréhez tartozó 21st Century Fox sem kommunikált az ügyben. A petrodollárok befektetésében aktív szerepet vállaló herceg tulajdonos a Twitterben is és a legnagyobb európai szállodaláncban, az Accorban.
A kínos elhatárolódás valahol érthető, ha azt nézzük, hogy ezt a herceget már „leírta” az üzleti szféra, egy másik hercegnek viszont épp a kegyeit keresi. A szaúdi gazdaságot modernizáló Mohammed bin Salman koronahercegről, a tisztogatások elrendelőjéről van szó.
A trónörökös vaskézzel látott neki antikorrupciós programjához, amelynek célja, hogy véget vessen a királyi család és a szaúdi oligarchátus közötti évtizedek óta fennálló belterjes viszonynak, ami az állami megrendeléseken keresztül a „tűz közeli” gazdag üzletembereket szupergazdaggá tette.
Ha kifelé hallgatnak is, magánvéleményük azért van Alwaleed üzlettársainak. Nem hisznek a korrupciós vádakban, szerintük egyszerű félreértésen alapul a letartóztatása, s könnyen lehet, hogy „valakinek” keresztezte az útját. Név nélkül nyilatkozók közül többen is arra figyelmeztettek, hogy a konkrétan megfogalmazott vádak nélkül őrizetben tartott politikusok és üzletemberek sorsa intő jel lehet azok számára, akik tőkebefektetésekre készülnek a szaúdi királyságban. Azaz a Mohammed bin Salman rapid és megmagyarázatlan fellépése a visszájára sülhet, a tőke ugyanis idegenkedik a bizonytalan helyzetektől.
A Sivatagi Warren Buffettként is emlegetett herceg 17,2 milliárd dolláros vagyon fölött rendelkezik, portfólióját most a „házi őrizetből”, a rijadi Ritz-Carltonból igazgathatja – persze csak ha engedélyezik számára. A sors fintora, hogy éppen ebben a luxusszállóban nincs tulajdonrésze Alwaleednek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.