BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre többen halnak meg túladagolásban

A magyarországi addiktológiai ellátások területén finanszírozási nehézségek és területi különbségek egyaránt jelen vannak.

Az idei költségvetésben 318 millió forint szerepel drogprevenciós célra, a jövő éviben pedig 518 millió lesz – mondta a kábítószerek visszaszorításával kapcsolatban Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a parlamentben. A hazai keret ki­egészül két uniós program forrásaival, az egyik keretösszege eredetileg 1,9 milliárd forint, amelyet 2,5 milliárdra emeltek, a másik pedig egy februárban megnyílt 3 milliárd forintos, szintén drogprevenciós program.

Forrás: Police.hu

A Nemzeti Drog Fókuszpont 2016-ról készült 173 oldalas jelentése szerint tavaly állami forrásból egyedi támogatás útján a kábítószer-fogyasztás megelőzésével kapcsolatos fontos feladatokra 174,4 millió forintot fordítottak Magyarországon. Továbbá az Emberi Erőforrások Minisztériuma 110 milliót biztosított a büntetőeljárás elkerülését lehetővé tevő felvilágosító programra, iskolai drogprevencióra pedig 209,2 millió forint jutott.

A magyarországi addiktológiai ellátások területén finanszírozási nehézségek és területi különbségek egyaránt jelen vannak. Az ellátási problémákhoz az is hozzájárult, hogy 2017 nyarán véglegesen bezárták a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat soroksári addiktológiai centrumát. A jelentés szerint a tűcsereprogramban részt vevő két budapesti szolgáltató bezárását követően az intravénás szereket használók jelentős része is ellátatlanul maradt. Míg 2013-ban 4624 ember vette igénybe a tűcsereprogramot, addig 2016-ban 2745 fő jutott steril fecskendőhöz. Az egészségügyi ellátó intézmények 45 százalékánál előfordult, hogy célzott finanszírozás nélkül nyújtottak szolgáltatást kábítószerfüggő betegeknek. Néhány szervezet esetében ez csak kivételes alkalom volt, de több intézmény jelezte, hogy folyamatos a probléma: évente akár több száz alkalommal is kénytelenek ilyen módon ellátást nyújtani.

A 18–64 éves korcsoportban minden tizedik ember fogyasztott élete során valamilyen tiltott szert, a 18–34 éves fiatalok között pedig minden ötödik. A felnőtt népesség körében a legtöbben marihuánát vagy hasist próbáltak ki (7,4 százalék). A legelterjedtebb kábítószer a marihuána volt a kilencedikes, tizedikes diákok körében is, a jelentés szerint 18,6 százalékuk szívott már füves cigarettát.

A jelentésből kiderül, hogy 2016-ban néggyel több kábítószer-használattal összefüggő haláleset történt Magyarországon, mint egy évvel korábban, amikor huszonöten vesztették életüket túladagolás miatt. Az elhunytak többsége harminc év feletti férfi volt, de három nő is meghalt drogtúladagolás következtében. Tavaly 4098 beteget kezeltek drogproblémákkal. A segítséget kérők 88 százaléka járóbeteg-ellátás keretében kezdte meg a leszokást. Fekvőbeteg-ellátás keretében 360 főt kezeltek, ők a kábítószerfüggők 8,8 százalékát tették ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.