BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még nem tudni: terrorcselekmény volt-e a melbourne-i gázolás

Szándékosan a járókelők közé hajtott egy gyalogátkelőn egy autós csütörtökön Melbourne-ben az esti csúcsforgalom idején, indoka egyelőre nem ismert – közölte Russel Barrett, az ausztráliai Victoria szövetségi állam rendőrségének parancsnoka.

Az elkövető afgán származású ausztrál állampolgár volt – közölte később sajtótájékoztatóján a rendőrség. Egyelőre nincs bizonyíték vagy olyan értesülés, amely szerint az incidenst kapcsolatba lehetne hozni a terrorizmussal, de a rendőrség feltételezése szerint a férfi szándékosan követte el a tettét. Közölték, hogy a terrorelhárítást továbbra is bevonják a nyomozásba, hogy biztosan ki lehessen zárni egy terrorcselekmény lehetőségét.

Shane Patton, Victoria állam megbízott rendőrfőnöke szerint a 32 éves férfi ismert volt a rendőrség előtt drog- és mentálhigiénés problémái miatt. Daniel Andrews, Victoria állam miniszterelnöke „gonosz, szándékos, gyáva tettnek” minősítette a gázolást.

A rendőrség szerint a gázolásban tizenkilencen sérültek meg. Korábbi értesülések szerint a gázolás után tizenhárom – más források szerint tizennégy – sérültet szállítottak kórházba, többek állapota súlyos.

A gázolón kívül egy másik férfit is őrizetbe vett a rendőrség.

Szemtanúk elmondása szerint csütörtökön helyi idő szerint kora este Melbourne központjában egy átkelőnél egy fehér Suzuki városi terepjáró (SUV) a tilos jelzést figyelmen kívül hagyva, óránkénti mintegy 100 kilométeres sebességgel a gyalogosok közé hajtott. A történtek idején nagy volt a gyalogosforgalom, az emberek utolsó karácsonyi bevásárlásaikat intézték. A sérültek között gyerekek is vannak, az iskolában szünidő van.

Szemtanúk szerint a gépkocsi semmi jelét nem mutatta, hogy meg akarna állni. Egy szemtanú szerint a jármű feltehetően óránként 80-100 kilométeres sebességgel haladt.

A helyi médiában felvételeket lehetett látni, amelyeken egy hosszú ujjú öltözéket viselő férfit kirángattak egy kocsiból, egy másik, szakállas férfi pedig megbilincselve a járdán ült.

Januárban Ausztrália második legnagyobb városában, alig pár száz méterre ettől a helytől, a Flinders Streeten szintén egy autós hajtott a tömegbe, hat ember halálát okozva, és harminc embert megsebesítve. A sofőr, Dimitrious Gargasoulas ellen hat rendbeli emberölés miatt indult eljárás.

A januári támadás, bár nem volt terrorcselekmény, sokkolta az ausztrálokat. Canberra egyre jobban aggódik az esetleges terrortámadások miatt, a hatóságok 13 merényletkísérletet hiúsítottak meg az elmúlt években.

A kormány jelentést rendelt meg a nizzai merénylet után, amelyben 86-an haltak meg 2016. július 14-én. Idén augusztusban a hatóságok kézikönyvet adtak ki arról, hogy hogyan lehet védekezni a gázolásos merényletekkel szemben. Az ajánlott intézkedések között szerepel úttorlaszok elhelyezése, kamerák telepítése, faültetés és szoborállítás, valamint gyors reagálásra kiképzett dolgozók jelenléte.

Melbourne-ben 140 betonoszlopot állítottak fel a városközpontban, hogy megállítsák a gázoló merénylőket. Ausztráliában 2015 óta „magas” nemzetbiztonsági kockázati szint van érvényben, arra hivatkozva, hogy feltehetően ausztrálok is radikalizálódtak Iránban és Szíriában.

A nizzai terrortámadás után gázolásos merénylet történt 2016 decemberében Berlinben (12 halott), nemrégiben New Yorkban (8 halott), valamint 2017-ben London, Stockholm és Barcelona utcáin is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.