A munkavállalók szabadságának kiadása kapcsán terjedő tévhitekkel szemben a főszabály az, hogy a szabadságot a munkáltató a munkavállaló meghallgatása után az esedékesség évében köteles kiadni – írja sajtóközleményében a Faludi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda. Évente ugyan hét szabadnapot a munkáltató – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni, azonban, ha a munkavállaló e jogával nem él, a munkáltatónak kell kiadnia ezeket a szabadnapokat is.
A felek tehát akkor járnak a legjobban, ha időben egyeztetnek a szabadság kiadásáról, emellett a munkáltatónak tájékoztatnia is kell a munkavállalót a szabadság kiadásának szabályairól.
A fentiek szerint tehát a munkáltató nem hivatkozhat a szabadság kiadásának elmaradása esetén arra, hogy a munkavállaló nem vette ki a szabadságát, hiszen a munkáltató kötelezettsége e körben nem pusztán adminisztratív kötelezettség, hanem munkavállalónak járó szabadságot ténylegesen ki kell adnia.
Vannak azonban olyan kivételek e szabályok alól is, amikor a munkáltató a tárgyévet követően is kiadhatja a szabadság egy részét. Az egyik ilyen kivételes eset az, amikor a munkaviszony szeptember 30-át követően kezdődik. Ilyenkor a szabadságot a következő év március 31-ig kell a munkáltatónak kiadnia. Ugyancsak áthúzódhat a következő évre a szabadság kiadása, ha a szabadság igénybe vétele már a tárgyévben megkezdődik és annak a rákövetkező évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.
Nagyon fontos szabály, amitől egyébként csak közös egyetértéssel térhetnek el a felek, hogy a szabadság időpontját legkésőbb annak kezdetét megelőzően 15 nappal a munkavállalóval közölni kell.
További kivétel vonatkozik az életkor alapján járó pótszabadság kiadására, ezt ugyanis a felek megállapodása alapján a tárgyévet követő év végéig is biztosíthatja a munkáltató.
Mindezen túl a Munka Törvénykönyve szabályozza azt az esetet is, amikor a munkavállaló oldalán felmerült okból (pl. keresőképtelenség) nem lehetett a szabadságot kiadni neki. Ilyenkor a munkáltató akkor dönt jogszerűen, ha a munkavállaló az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül kapja meg elmaradt szabadságát.
A törvény külön szabályt tartalmaz az úgynevezett „nélkülözhetetlen munkavállalók” esetére is. Ha tehát a munkáltató oldalán kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok merül fel, és a hatályban lévő kollektív szerződés ezt lehetővé teszi, a munkáltató jogosult a szabadság egynegyedét a következő év március 31-ig átvinni.
A Falusi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda megemlít közleményében egy ehhez nagyon hasonlító másik esetet is, mégpedig azt, amikor a nélkülözhetetlen munkavállaló szabadságának időpontját a munkáltató utólag úgy módosítja vagy a már megkezdett szabadság megszakításáról úgy rendelkezik, hogy a munkavállaló a szabadságát a tárgyévben már nem tudja kivenni. Ilyenkor az ok megszűnését követően a ki nem vett szabadságot haladéktalanul ki kell adni,és ráadásul a munkáltató köteles a munkavállalónak azokat a károkat és költségeket megtéríteni, amely a módosítás vagy a szabadság megszakítása miatt érte.
Ez utóbbi esettől persze a munkavállalóknak nem kell tartaniuk, hiszen csak nagyon különleges és súlyos esetekben kerülhet sor a szabadság időpontjának ilyen utólagos durva módosítására és a bizonyítási teher ezzel kapcsolatban a munkáltatót terheli. Amennyiben például a munkáltatónak számolnia kell egy-egy időszakban a megnövekedett munkateherrel, akkor erre nem hivatkozhat ilyen különleges okként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.