A kalkulációt annak alapján végezték, hogy mennyit horpadt be a Föld az eső súlya alatt.
Megkérdezték, hány stadionnak felelne meg ez a tömeg. Azt mondtam, a New Orleans-i Superdomes stadion 26 ezerszeresének
- mondta Adrian Borsa, a Scripps Óceánkutató Intézet munkatársa.
A Harvey, az Irma és a Maria elnevezésű hurrikánok a Karib-tenger térségében és az Egyesült Államok Mexikói-öböl parti államaiban pusztítottak, a szélvihar mellett hatalmas árvizet okozva.
Az Amerikai Geofizikai Társaság New Orleansben zajló éves konferenciáján a tudósok elmondták, hogy a Harvey négyes erősségű trópusi ciklon özönvízszerű esőzése összefügg a légkör megnövekedett károsanyag-tartalmával.
A tengerek felszíni vízhőmérséklete különösen magas volt a Mexikói-öbölben és az Atlanti-óceánon az idei hurrikánszezonban. A meleg óceánok a viharok „üzemanyagaként” működnek a tudósok szerint.
A Harvey azért okozott a texasi partokon rendkívüli károkat, mert lelassult, így az özönvíz igen keskeny sávra koncentrálódott. A hurrikánok történetének egyik legsúlyosabb esőzését zúdította a partvidékre.
A csapadékmérők egyes helyeken 1270 milliméter esőt mértek. Ezek pontmérések voltak, Bors azonban átfogóbb képet akart kapni a mennyiségről, ezért megmérte, mennyit mozdult el a Föld felszíne az őt nyomó víz súlya miatt.
Az elmozdulást nagy felbontású GPS-állomások hálózata rögzítette. A rendszer megmutatja az azonnali változást, amit az áradás okozott, de az ennél sokkal lassúbb elmozdulást is, ami a víz elpárolgása után megy végbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.