Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője, a bajor testvérpártot, a Keresztényszociális Uniót (CSU) vezető Horst Seehoferrel és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnökével, Martin Schulzcal egyeztet.
Néhány órával később Michael Grosse-Brömer, a Bundestag CDU/CSU-frakciójának kereszténydemokrata vezetője bejelentette, hogy a három párt a február 3-4-i hétvégét tűzte ki céldátumként a tárgyalások lezárására. Szavai szerint a céldátum a három párt közötti konszenzuson alapul.
„Egyetértünk, hogy gyorsan, emellett gondosan kell dolgoznunk, hogy Németország kormányhoz jusson” – emelte ki a kereszténydemokrata politikus. A szakpolitikai munkacsoportoknak jövő péntekig kell előterjeszteniük javaslataikat, s amennyiben a február 3-4-i vezetőségi ülésig nem jutnának végleges megállapodásra, két pótnapot is beterveztek – fűzte hozzá Grosse-Brömer.
Közvetlenül a tárgyalások kezdete előtt Angela Merkel azt mondta: optimistán, de egyúttal határozott elképzelésekkel vág neki a megbeszéléseknek. A kancellár biztosított róla, figyelni fog arra, hogy az egyeztetések lendületesen haladjanak.
Nemcsak Európának, de Németországnak is új dinamikára van szüksége – húzta alá Merkel.
Tárgyalópartnere, Martin Schulz SPD-elnök hangsúlyozta: a szociáldemokraták célja az, hogy Németország belülről igazságosabbá váljon, a nemzetközi színtéren pedig újra az Európai Unió egyik vezető erejévé nője ki magát.
Kínával és az Egyesült Államokkal szemben erős, Európa-párti Németországra van szükség – tette hozzá a politikus.
Schulz ugyancsak a gyors, konstruktív tárgyalásokért emelt szót, amelynek folyamatáról és felépítéséről a pártvezetők utoljára egyeztetnek pénteken. A politikusok azt szeretnék, ha két héten belül lezajlanának a lényegi megbeszélések.
A pártelnökök találkozóját követően a nagykoalícióra készülő pártok frakcióvezetőinek részvételével, egy 15 fős tárgyalócsoportban folynak tovább az egyeztetések. Péntek délután akár a munkacsoportok is összeülhetnek már.
Az SPD múlt vasárnapi rendkívüli kongresszusán a küldöttek 56,3 százalékának támogatásával elhatározta, hogy hivatalos koalíciós tárgyalást kezd a CDU/CSU-val. Szakértők arra számítanak, hogy a pártok keményen egymásnak feszülnek majd, különösen a menekültpolitika, az egészségügy és a munkaügy terén.
Ha sikerül kidolgozni egy koalíciós szerződést, a mintegy 450 ezres tagságú SPD pártszavazással, a tagság voksai alapján dönt arról, hogy ismét koalícióra lép-e a CDU/CSU-val. Ezt a szavazást márciusban rendezhetik meg, az új német szövetségi kormány pedig húsvét körül alakulhat meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.