A görög vállalkozások a bevételük közel 58 százalékát adókra költötték az elmúlt három év során – írja a Kathimerini az amerikai Grant Thornton tanácsadó vállalat jelentésére hivatkozva. A Világbank tavalyi adatai szerint ez az arány kimondottan magas, a fejlett országokban átlagosan 40,1 százalékos az elvonás. A Grant Thornton 92 szektor 8 ezer vállalatát vonta be a felmérésbe, amelyből az is kiderült, hogy a görög állam teljes társaságiadó-bevételének 84 százaléka a cégek mindössze 10 százalékától származik. A vizsgált időszakban a beruházások stagnáltak, a vállalatok eszközei átlagosan 1,3 százalékkal, míg az eladásaik 2 százalékkal bővültek, az adózás előtti nyereségük pedig 63 százalékkal nőtt. A vállalkozások felét lassú növekedés és magas adósságállomány jellemzi.
A Világbank felmérése rávilágított arra is, hogy Görögországban az új vállalkozás indításához az üzleti környezet kedvezőtlenebbé vált: a 190 államot besoroló 2017-es Doing Business ranglistán az ország a 2016-os 61. helyről a 67. helyre csúszott vissza. A Világbank szerint a vállalkozások helyzetét nagymértékben nehezítették az elmúlt évek reformjai, amelyektől Görögország a gazdaság megerősödését reméli, s azt, hogy augusztusban képes lesz kilépni a nemzetközi mentőprogramból. A legutóbbi – Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök ígérete szerint a végső – megszorítócsomagot januárban fogadta el a parlament, és az intézkedések nyomán az eurócsoport jóváhagyta a mentőcsomag következő, 6,7 milliárd eurós részletét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.