Az Európai Bizottság heti ülését követő sajtótájékoztatón Juncker arról számolt be, hogy Alexander Italianer jelenlegi főtitkár március 1-jén nyugdíjba megy, helyére pedig Martin Selmayrt nevezte ki a biztosi testület.
Juncker úgy vélekedett, hogy Selmayr kiváló főtitkár lesz, minden képességgel rendelkezik, hogy ugyanolyan példásan betöltse a tisztséget, mint a kabinetfőnökit.
A kabinetfőnökök a biztosok személyes irodáit irányítják, és kulcsszerepük van a döntések előkészítésében. Rendszeres értekezleteiken készülnek azok az anyagok, melyek végül a biztosok elé kerülnek. Közülük is kiemelkedik a mindenkori elnök kabinetfőnöke, de Martin Selmayr sajtóhírek szerint még az elnöki kabinetfőnökök sorából is kiemelkedik. Sajtóhírek szerint ő afféle szürke eminenciás Juncker oldalán. Korábban egyébként a Junckerhez hasonlóan szintén luxemburgi Viviane Reding biztosi kabinetjét irányította. A német pénzügyminiszter egyszer nyilvánosan is szóvá tette, hogy Selmayr olyan dolgokba ártja magát, melyek túlmutatnak kabinetfőnöki feladat- és jogkörein.
A bizottság főtitkára ezzel szemben a testület legmagasabb szintű bürokratája, aki a szervezet bürokráciájának működését irányítja, és a bizottság egészét szolgálja. A főtitkárság feladata a bizottság és az alá tartozó főigazgatóságok zavartalan, gördülékeny munkájának biztosítása.
A döntés nyomán az egyesek által „buldózerként” jellemzett Selmayr a jövő évi uniós tisztújítás eredményétől függetlenül kulcspozícióban marad a bizottságban.
A biztosok csak az utolsó pillanatban vették napirendre az ügyet. Uniós források szerint azért, hogy megelőzzék a kiszivárogtatásokat, továbbá így akarták elejét venni annak, hogy egyes biztosok esetleg szervezetten tiltakozzanak a kinevezés ellen – jelentette a Politico hírportál.
Sajtóhírek szerint a Brüsszelben sokak által egyszerre csodált és rettegett, Juncker jobbkezének tartott német jogász a legbefolyásosabb kabinetfőnök a szervezet történetében.
Az új kabinetfőnök Selmayr mostani helyettese, a spanyol Clara Martínez Alberola lesz, ő lesz az első nő, aki betölti a pozíciót.
A szerdai ülésen emellett kineveztek öt új főigazgatót, illetve öt főigazgató-helyettest. Közleményében a bizottság rámutatott, hogy a kinevezettek között hat nő és négy férfi van.
A női főigazgatók és főigazgató-helyettesek aránya ezzel 36 százalékra nőtt, ami jelentős előrelépés a 2014. novemberi 11 százalékhoz képest. Juncker a mandátuma elején azt vállalta, hogy ez az arány 2019. október 31-ig eléri a 40 százalékot.
Günther Oettinger emberi erőforrásokért is felelős uniós biztos elmondta, hogy figyelembe vették az érintettek szakmai hátterét és kompetenciáit, illetve a nemek közötti egyensúly szempontját is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.