BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ENSZ-től kapott megbízást Michael Bloomberg

António Guterres, az ENSZ főtitkára klímavédelmi különmegbízottjává nevezte ki Michael Bloomberg amerikai milliárdos üzletembert, New York volt polgármesterét.

Bloomberg egyik fő feladata a jövőre tervezett ENSZ-klímaértekezlet támogatása és a sikert szolgáló konkrét ötletek összefogása, a résztvevők mozgósítása, a cselekvés elősegítése lesz. A klímacsúcson a 2015-ös párizsi klímavédelmi egyezmény hatékonyabb megvalósítását segítő tervekről, akciókról lesz szó.

António Guterres ENSZ-főtitkár (j) fogadja Michael Bloomberg amerikai milliárdos üzletembert, korábbi New York-i polgármestert az ENSZ New York-i székházában 2018. március 5-én.
Forrás: MTI/AP/ENSZ/Eskinder Debebe

Az ENSZ New York-i székházában tartott ceremónián Michael Bloomberg úgy fogalmazott, hogy Donald Trump elnökből „nagyszerű vezető” lehetne, ha változtatna a globális felmelegedésről vallott álláspontján, és nem léptetné ki az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből. A milliárdos üzletember – aki a többi között a Bloomberg News médiabirodalom tulajdonosa is – reményét fejezte ki, hogy az amerikai elnök hallgat majd tanácsadóira, megvizsgálja a klímaváltozásról szóló adatokat és tényeket, és végül úgy dönt, hogy támogatja az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszaszorítását is szorgalmazó párizsi klímavédelmi egyezményt.

Bloomberg, akit 2014 januárjában a világszervezet akkori főtitkára, Ban Ki Mun is kinevezett már a klímaváltozással és ennek a városokra gyakorolt hatásaival foglalkozó ENSZ-különmegbízottá, a hétfői ünnepségen közölte, hogy alapítványa révén szándékában áll „rengeteg pénzt költeni annak megértetésére, hogy a klímaváltozás valóságos és mérhető”.

Erre példákat is felsorolt: az Északi-sarkon először fordult elő, hogy a tél kellős közepén fagypont felett volt a hőmérséklet, hogy az óceánok vízszintje az elmúlt két évtizedben megemelkedett, hogy gyakoribbak és erőteljesebbek a viharok a Földön.

Hozzátette, hogy mostanában ott vannak áradások, ahol korábban szárazság pusztított, és szárazsággal kell számolni ott, ahol régebben áradások voltak. Kifejtette, hogy a klímaváltozás elleni eredményes küzdelem egyik módja az, ha az emberek világszerte megpróbálnak változtatni az életmódjukon, és ha „kicsit okosabbak vagyunk az energia előállításában”.

Az ENSZ-főtitkár még tavaly azt mondta Bloombergről: a tiszta energia híveként is számon tartott üzletembernek „meggyőződése”, hogy az Egyesült Államok megvalósítja majd a párizsi klímacsúcs célkitűzéseit, annak ellenére, hogy Donald Trump elnök bejelentette az ország kilépését az egyezményből. Michael Bloomberg tavaly sürgette is a világ vezető politikusait, hogy ne kövessék Trump példáját, és ígéretet tett arra, hogy segít a párizsi egyezmény megmentésében. Tavaly októberben az alapítványa 64 millió dollárt adományozott a Sierra Clubnak a Föld felmelegedését gyorsító széndioxid-kibocsátás csökkentésére.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.