Ismét elhalasztotta az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) a Hubble utódának, a James Webb űrtávcsőnek a fellövését, „nagyjából 2020 májusáig” nem tervezik az indítást – számolt be róla a BBC hírportálja.
A világ legnagyobb űrteleszkópját az a veszély is fenyegeti, hogy átszakítja azt a költségkorlátot, melyet az Egyesült Államok kongresszusa szabott meg.
A politikusok 2011-ben azt mondták, az űrtávcső megépítése nem kerülhet többe 8 milliárd dollárnál (2019 milliárd forint), ötéves űrbéli működtetése pedig 800 millió dollárnál. A NASA vezetői szerint az építési költségek meghaladhatják az összeget.
A NASA eddig 7,3 milliárd dollárt fektetett a James Webbe, a fejlesztési költségek összesen nagyjából 8 milliárdra rúgnak, vagyis elérik a törvény által megszabott maximumot. Ha több pénzre lesz szükség, azt a Kongresszusnak kell ismét engedélyeznie
- magyarázta Robert Lightfoot, a hivatal igazgatója.
Az elődjénél százszor nagyobb teljesítményű obszervatóriumot az eredeti elképzelések szerint idén októberben bocsátották volna fel a Francia Guyanán található európai űrkikötőből, ám tavaly a NASA bejelentette, hogy az indulást 2019 tavaszára halasztja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.