A képviselő, aki az Európai Parlament Nyugat-Balkánért felelős alelnökeként vett részt Ljubljanában a Délkelet-európai Együttműködési Folyamat (SEECP) közgyűlésén, beszédében kiemelte, az Európai Parlament támogatja a SEECP-vel megvalósuló regionális együttműködéseket.
Hangsúlyozta, hogy
a SEECP számára fontos szorosabbra fűzni az Európai Parlamenttel való együttműködést,
hiszen a bővítésről szóló végső döntést az Európai Parlament hagyja jóvá, költségvetési jogköreinek köszönhetően pedig közvetlen hatással van az előcsatlakozási támogatási összegekre.
Járóka rámutatott arra, hogy a közgyűlés lehetőséget nyújt az aktuális témák megvitatására és arra ösztönözte a résztvevőket, hogy nyíltan, konstruktív módon tárgyaljanak
a régió stabilitásának előmozdítása, a szomszédos országokkal való viszonyok javítása és az unióhoz való csatlakozás felgyorsítása érdekében.
Felhívta azonban a csatlakozásra váró országok figyelmét arra, hogy jól használják ki a várakozási időt, mert az lehetőséget nyújt a politikai kultúra és a társadalom egészének mélyreható átalakítására. Ennek hiányában a csatlakozás később kiábrándultsághoz vezethet – tette hozzá.
A Délkelet-európai Együttműködési Folyamat a diplomáciai és politikai párbeszéd elősegítésére szolgáló regionális, nem intézményesített fórum. Az együttműködés célja a részt vevő országok körében közös álláspontok és tapasztalatok megosztása.
Az együttműködés országai rotációs alapon, egy évig töltik be az elnöki tisztet, jelenleg Szlovénia a soros elnök.
Jelenleg 13 ország a tagja: Albánia, Bosznia-Hercegovnia, Bulgária, Montenegró, Görögország, Horvátország, Koszovó, Macedónia, Moldovai Köztársaság, Románia, Szerbia, Törökország és Szlovénia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.