Dél-Korea kezdeményezte az első próbahívást helyi idő szerint délután négy előtt, és gond nélkül működött – mondta el Jun Kun Jung, a szöuli elnöki hivatal egyik tisztségviselője.
Olyan volt, mintha a közvetlen szomszédunkat hívtuk volna fel
- tette hozzá az újságíróknak nyilatkozó hivatalnok. A telefon a dél-koreai elnök dolgozóasztalán található.
Később Észak-Korea is kipróbálta a hívásindítást, hogy kiderüljön, mindkét irányban működik-e a közvetlen összeköttetés. A próbahívások teljes hossza 4 perc 19 másodperc volt az idézett tisztségviselő szerint.
A szöuli elnöki palota, a Kék Ház több munkatársa rámutatott, hogy
a közvetlen kommunikációs vonalnak köszönhetően tovább enyhülhet a feszültség a Koreai-félszigeten.
Kiemelték, hogy a múltban több határvillongás oka a félreértés vagy a kommunikáció hiánya volt a felek között, ami így megoldódhat.
Kim és Mun megegyeztek, hogy még az április 27-i csúcstalálkozójuk előtt kipróbálják a telefonvonalat.
A forródrót beüzemeléséről a múlt hónap elején született megállapodás, miután a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója, Csung Jui Jong Phenjanban találkozott Kimmel. Az észak-koreai vezető akkor jelezte, hogy Munnal és Donald Trump amerikai elnökkel is hajlandó találkozni.
A megbeszélések a várakozások szerint érzékeny kérdéseket is érintenek majd, köztük a koreai konfliktus lezárását és Észak nukleáris programját. Az 1950-53 közötti koreai háború nem békeszerződéssel, hanem csak fegyverszünettel ért véget, ezért a két ország elvileg máig hadban áll egymással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.