Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor barátjaként számon tartott egykori NBA-sztár, Dennis Rodman ismét találkozni akar a kommunista országvezetővel, hogy részt vehessen Donald Trump amerikai elnökkel folytatott jövő keddi szingapúri csúcstalálkozóján – értesült a New York Post.
A lap úgy tudja, hogy Rodman a csúcstalálkozó előtt egy nappal érkezik a városállamba. „Nem számít, hogy ki, mit gondol Rodman jelenlétéről, az biztos, hogy nagyon sokakat érdekel majd jelenléte. Sokszor fordul elő, hogy a bonyolult tárgyalások során az országok szeretnek kijelölni egy-egy jószolgálati nagykövetet. Dennis Rodman pedig tökéletesen alkalmas erre a szerepre” – idézte a lap a neve mellőzését kérő forrását.
Rodman és Kim az utóbbi években ötször találkozott Észak-Koreában, és állítólag már abban is szerepe volt, hogy egyáltalán felmerült az amerikai és a koreai vezető találkozójának ötlete.
Dennis Rodman először 2013 februárjában látogatott el Észak-Koreába a Harlem Globetrottersszel egy kosarasrendezvényre, és hogy filmet forgasson. Mint akkor mondta,
a kosárlabda-diplomácia segítségével javítani lehet a két ország közötti kapcsolatokon.
Az akkori utazása előtt néhány nappal a kommunista vezetés visszavonta annak az amerikai különmegbízottnak a Phenjanba szóló meghívását, aki a koreai származású amerikai állampolgár Kenneth Bae ügyében látogatott volna Észak-Koreába. Az amerikai misszionáriust 15 évi kényszermunkára ítélte az észak-koreai legfelsőbb bíróság „a népköztársaság elleni bűncselekményért”.
„Nem fogok erről beszélni” – válaszolta Rodman újságíróknak korábban arra kérdésére, hogy az-e a célja az utazásának, hogy elérje Bae szabadon bocsátását. Később azonban Rodman egy Twitter-üzenetében arra kérte Kimet, hogy tegyen meg neki egy szívességet és engedje szabadon Bae-t.
I'm calling on the Supreme Leader of North Korea or as I call him „Kim”, to do me a solid and cut Kenneth Bae loose.
— Dennis Rodman (@dennisrodman) 2013. május 7.
Rodman állítólag többször javasolta a korábbi amerikai elnöknek, Barack Obamának, hogy vegye fel a kapcsolatot a kommunista diktátorral, azonban az akkori washingtoni adminisztráció nem volt nyitott a közeledésre.
Emlékezetes eset volt az is, amikor 2014 januárjában Rodman ismét látogatást tett Észak-Koreában, hogy átnyújtson Kim Dzsong Un születésnapjára egy „ajándékmérkőzést”, amelyben amerikai kosárlabda-játékosok álltak ki az észak-koreai öregfiúk válogatottja ellen. Sőt, a mérkőzés előtt a sztársportoló még a Happy birthday kezdetű dalt is előadta, amivel szintén gesztust akart gyakorolni az ország vezetőjének.
A volt NBA-s sztár utoljára 2017 júniusában járt az ázsiai országban, amelyről a Washington Post úgy írt, nem kizárt, hogy Donald Trump küldte nem hivatalos misszióra. Cikk szerint akár még az is lehetséges, hogy egyenesen a fogvatartott amerikaiak hazavitelére, az amerikai-észak-koreai kapcsolatfelvétel előkészítésén dolgozik a kosaras Phenjanban. Dennis Rodman akkori látogatása azért is volt érdekes, mert Washington újabb szankciókat javasolt az ENSZ Biztonsági Tanácsában a kommunista ország ellen atom- és rakétaprogramja miatt.
Idén áprilisban egy TMZ-interjúban Rodman elmondta, az észak-koreai vezető alapvetően félreértette Donald Trumpot, ezért a Trump által írt – mint a The Art of the Deal Time to Get Tough című – vagy a róla szóló könyvek koreai fordítását vitte magával ajándékba. Az egykori NBA-sztár akkor azt nyilatkozta, hogy
alapvetően a két politikus „nagyjából ugyanaz” a karakter, így megértenék egymást.
Rodman azt is mondta, nem az a célja, hogy neki köszönjék meg az amerikai–koreai találkozót.
Én csak annyit akartam, hogy sportnagykövetként Észak-Koreába utazzak, hogy az amerikaiak megtudják, hogyan élnek a távol-keleti ország lakói. Ennek viszont volt hatása
– tette hozzá.
Rodman ügynöke, Darren Prince a New York Postnak elmondta, nincs semmilyen terv, vagy utazás beiktatva, amely Szingapúrt érintené, azonban a volt NBA-sztár hajlandó ismét repülőre szállni, ha szükséges lenne. Az ügynök azonban hozzátette, személy szerint meglepte a korábban kialakult közhangulat, amikor Rodman elhatározta, hogy elutazik Észak-Koreába. Most azonban úgy tűnik, bizonyos folyamatok elindultak, ezért szerinte Rodman elégedett és abban reménykedik, hogy egy nagy történelmi eredménynek lehetnek a szemtanúi – mondta Prince.
Trump és Kim a koreai válság rendezéséről, a két Korea közötti békeegyezmény aláírásáról, illetve Észak-Korea atommentesítéséről tárgyal majd Szingapúrban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.