Ez lesz Olaszország 65. kormánya a második világháború óta.
Ez az első alkalom, hogy az Európai Unióban két olyan populista erő kerül kormányra, amely nyíltan bírálja az Európai Unió politikáját
– emelték ki a hírügynökségek, utalva arra: két újnak számító olasz pártról van szó, amelyek a „változás kormányát” ígérték az olaszoknak a pénzügyi politikától a migrációig.
Az új kormányban Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője a gazdasági fejlesztési, jóléti és munkaügyi tárcát is kézbe veszi, Matteo Salvini, a Liga vezetője a belügyminisztériumot kapja meg, és mindketten egyben miniszterelnök-helyettesek is lesznek, a két párt szinte ugyanannyi tárcát kapott az új kabinetben. A két miniszterelnök-helyettes a kormányfő után tette le a hivatali esküt a Quirinale-palotában, a köztársasági elnök székhelyén, őket követte a kormány többi tagja.
Luigi Di Maio eddig három különálló tárcát vett át; ez azt mutatja, hogy az M5S kiemelt figyelmet kíván szentelni a munkahelyteremtésnek és a szegénység felszámolásának a közmunkához kötött alapjövedelem tervezett bevezetésével. Matteo Salvini belügyminiszterként az illegális bevándorlók Olaszországból való eltávolítását ígérte. Salvini első nyilatkozata szerint közbiztonságot teremt Olaszországban, tenni fog a szervezett bűnözés megfékezése érdekében, és nem engedi a „nem hagyományos, nem apából és anyából álló családteremtést”.
A pénzügyminiszter a 69 éves Giuseppe Tria, a Tor Vergata római egyetem gazdaságpolitika-professzora, akit a Liga jelölt. A külügyminiszter az EU-szakértő Enzo Moavero Milanesi, aki 2011-től 2013-ig – a Monti- és a Letta-kormány idején – az európai uniós ügyekért felelős miniszter volt. Az új olasz kormány EU-ügyi minisztere Paolo Savona, akit az államfő korábban túlzottan Európa-ellenesnek tartott és megvétózta pénzügyminiszteri kinevezését; Savona 2005-ben ennek a minisztériumnak a vezérigazgatója volt. A miniszterelnöki hivatal élére Giancarlo Giorgetti, a Liga politikusa, az olasz titkosszolgálatok élére Vito Crimi, az M5S tagja került. Külön tárca nélküli miniszter foglalkozik majd Dél-Olaszország felzárkóztatásával, valamint a fogyatékkal élők segítésével.
Az M5S az említettek mellett az igazságügyi, a védelmi, a kulturális, a környezetvédelmi, az infrastrukturális tárcát kapta meg, valamint a Dél-Olaszország fejlesztését célzó minisztériumot. A Liga pedig a gazdasági, közigazgatási, regionális ügyekkel foglalkozó, földművelésügyi, oktatási és családpolitikai minisztériumot.
Kormányát bemutatva csütörtök este Giuseppe Conte kijelentette: az M5S-Liga kormány megvalósítja a két párt közti kormányszerződést, és jobbá teszi az olaszok életét.
Esküszöm, hogy hűséges leszek a köztársasághoz, hűen tisztelem annak alkotmányát és a törvényeket, és tisztségemet a nemzet kizárólagos érdekében látom el
– mondta el minden egyes kormánytag Mattarrella elnök előtt.
Az ünnepélyes eskütétel után az új kormány a kabinet székhelyére megy, ahol átveszi a kormányzást Paolo Gentiloni távozó miniszterelnöktől. Gentiloni jelképesen egy csengőt ad át Contének, amellyel a kormányfő a kormányülések kezdetét jelzi.
Az 53 éves volt jogászprofesszorról és kormányáról a jövő héten tart bizalmi szavazást az olasz parlament, amelynek mindkét házában kényelmes többsége van mind a Ligának, mind az 5 Csillag Mozgalomnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.