BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem vállalunk túl sok gyereket

Június 1-je évek óta a szülők világnapja, amelynek alkalmából az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) összegyűjtötte, hogy az uniós háztartásokban milyen arányban nevelnek gyerekeket. Magyarország az adatokat tekintve a huszonnyolc tagország középmezőnyében helyezkedik el.

Az Eurostat adatai szerint a tavalyi évben az Európai Unió huszonnyolc tagországában összesen 221 millió háztartás működött, aminek az egyharmadában neveltek 65,4 millió gyermeket. Az EU-s háztartások 47 százalékában egy, a 40 százalékában kettő, míg 13 százalékot képviselt azoknak a háztartásoknak az aránya, amelyben három, vagy több gyermek cseperedett.

A leggyerekesebbnek az írek mutatkoztak

Legnagyobb arányban (40 százalék) az írországi háztartásokban neveltek tavaly legalább egy gyereket a szülők. Az íreket a ciprusiak és a lengyelek követik 37 százalékkal, majd a szlovákok következnek 36 százalékos aránnyal. De nem lehet ebből a szempontból kifogást emelni a portugálokra, vagy a szomszédos románokra sem, hiszen az ezekben az országokban a háztartások 35 százalékában találni gyermeket.

Fotó: Shutterstock

 

A skála másik oldalán meglepő módon zömében fejlett országok állnak. A leggyermektelenebbnek Németország és Finnország mutatkozott, ahol a háztartások csupán 22 százalékában található gyermek. A két nemzetet Bulgária (25 százalék), majd Ausztria (26 százalék) követte.

Nem a bolgárok népesítették volna be a Földet

Az Eurostat jelentése kitér arra is, hogy mely nemzetek háztartásai nevelnek legnagyobb arányban három vagy több gyermeket. Az adatokból kiderült, hogy e tekintetben is az ír szülők a legbátrabbak, miután toronymagasan vezették az erre fókuszáló listát (26 százalék). Ezután Belgium és Finnország (19-19 százalék), majd a francia háztartások (18 százalék) következtek.

A skála ellenkező oldalán a gyermekes háztartások kevesebb mint 10 százaléka nevelt legalább három gyermeket, a legkevesebbet Bulgáriában (5 százalék), Portugáliában (6 százalék), Spanyolországban és Olaszországban (8 százalék).

Az egy, kettő, három gyermekkel rendelkező, valamint az egyedülálló szülők aránya az Európai Unióban
Fotó: Eurostat

Nem elhanyagolhatók az egyedülálló szülők sem

A szülők világnapján nem szabad megfeledkezni az egyedülálló szülőkről sem, akik az összes háztartásnak a 15 százalékát adták tavaly.

A gyermeküket egyedül nevelők aránya Dániában volt a legmagasabb (30 százalék),

a képzeletbeli dobogó második fokán Litvánia (26 százalék), míg a harmadik helyen Svédország (24 százalék) állt.

Ezzel szemben a legkevesebb egyedülálló szülő Horvátországban nevelte gyermekét (6 százalék), majd Románia következett (7 százalék), őket pedig Görögország, Finnország és Szlovákia követte (8 százalék).

Nem szeretik a sok gyereket a magyarok

Az Eurostat ugyan külön nem tér ki rá, de érdemes megemlíteni a magyar szülőket is, akik az uniós háztartásokat tekintve a középmezőnyben helyezkednek el a gyermekek számát tekintve. Az Eurostat adatait alapul véve hazánkban összesen több mint 4 millió háztartás volt tavaly, amelyben egyetlen gyermeket 605 ezerben, két gyermeket 423 ezerben, míg három vagy annál több gyermeket 167 ezerben neveltek 2017-ben.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.