Az Eurostat adatai szerint a tavalyi évben az Európai Unió huszonnyolc tagországában összesen 221 millió háztartás működött, aminek az egyharmadában neveltek 65,4 millió gyermeket. Az EU-s háztartások 47 százalékában egy, a 40 százalékában kettő, míg 13 százalékot képviselt azoknak a háztartásoknak az aránya, amelyben három, vagy több gyermek cseperedett.
Legnagyobb arányban (40 százalék) az írországi háztartásokban neveltek tavaly legalább egy gyereket a szülők. Az íreket a ciprusiak és a lengyelek követik 37 százalékkal, majd a szlovákok következnek 36 százalékos aránnyal. De nem lehet ebből a szempontból kifogást emelni a portugálokra, vagy a szomszédos románokra sem, hiszen az ezekben az országokban a háztartások 35 százalékában találni gyermeket.
A skála másik oldalán meglepő módon zömében fejlett országok állnak. A leggyermektelenebbnek Németország és Finnország mutatkozott, ahol a háztartások csupán 22 százalékában található gyermek. A két nemzetet Bulgária (25 százalék), majd Ausztria (26 százalék) követte.
Az Eurostat jelentése kitér arra is, hogy mely nemzetek háztartásai nevelnek legnagyobb arányban három vagy több gyermeket. Az adatokból kiderült, hogy e tekintetben is az ír szülők a legbátrabbak, miután toronymagasan vezették az erre fókuszáló listát (26 százalék). Ezután Belgium és Finnország (19-19 százalék), majd a francia háztartások (18 százalék) következtek.
A skála ellenkező oldalán a gyermekes háztartások kevesebb mint 10 százaléka nevelt legalább három gyermeket, a legkevesebbet Bulgáriában (5 százalék), Portugáliában (6 százalék), Spanyolországban és Olaszországban (8 százalék).
A szülők világnapján nem szabad megfeledkezni az egyedülálló szülőkről sem, akik az összes háztartásnak a 15 százalékát adták tavaly.
A gyermeküket egyedül nevelők aránya Dániában volt a legmagasabb (30 százalék),
a képzeletbeli dobogó második fokán Litvánia (26 százalék), míg a harmadik helyen Svédország (24 százalék) állt.
Ezzel szemben a legkevesebb egyedülálló szülő Horvátországban nevelte gyermekét (6 százalék), majd Románia következett (7 százalék), őket pedig Görögország, Finnország és Szlovákia követte (8 százalék).
Az Eurostat ugyan külön nem tér ki rá, de érdemes megemlíteni a magyar szülőket is, akik az uniós háztartásokat tekintve a középmezőnyben helyezkednek el a gyermekek számát tekintve. Az Eurostat adatait alapul véve hazánkban összesen több mint 4 millió háztartás volt tavaly, amelyben egyetlen gyermeket 605 ezerben, két gyermeket 423 ezerben, míg három vagy annál több gyermeket 167 ezerben neveltek 2017-ben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.