A német kormány kedden éjszakába nyúló egyeztetésen sem jutott megállapodásra a bevándorlási politikával kapcsolatban, a belpolitikai viszály pedig a befektetőket is egyre jobban aggasztja. A német részvényeket tömörítő DAX 30 index tegnap reggel április eleje óta a leggyengébb szintre, 12 150 pontra zuhant a keddi 12 234 pontos záróértékről – noha később ledolgozta a visszaesést –, a menedékeszköznek tekinthető állampapírok hozama pedig tovább csökkent.
A Keresztényszociális Unió (CSU) szigorítást szorgalmazna, Horst Seehofer belügyminiszter azt javasolta, küldjék vissza a német határra az Európai Unió más tagállamaiban regisztrált illegális bevándorlókat.
Az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) viszont mindenekelőtt megállapodást kötne az érintett tagállamokkal, amire lehetőség nyílhat a hét végi EU-csúcson, gyakorlatilag azonban nem várható valódi előrelépés az ügyben. A vasárnapi minicsúcson, amelyet a visegrádi országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – bojkottáltak, már a 16 megjelent uniós vezető sem jutott egyezségre, így a problémamegoldást a 28 tagállam képviselőinek részvételével ma és holnap zajló csúcsra hagyták. Az uniós feszültségek csökkentése érdekében egyébként Emmanuel Macron francia elnök ma külön megbeszélést folytat a visegrádi országok kormányfőivel.
A CSU törvényhozója, Alexander Dobrindt kijelentette, fölöslegesnek tartja a várakozási időt. „Nem értem, mi értelme lehetséges jövőbeli európai megoldásokról beszélni, mikor még az sem dőlt el, Németország mit tehet most” – fogalmazott. A CSU június végéig adott időt a kereszténydemokratáknak, júliustól azonban mindenképp változást követelnek az ország migrációs politikájában. Ha Seehofer július elején kancellári jóváhagyás híján utasítaná a rendőrséget a szigorításra, Merkel kénytelen lenne meneszteni a belügyminisztert.
Ebben az esetben valószínűleg felbomlana a CDU/CSU–SPD-kormány, és Merkel kisebbségben kormányozna, vagy újabb választások következhetnek.
Az Európai Unió bevándorláspolitikája ráadásul nem az egyetlen olyan témakör, amely heves vitákba torkollhat a brüsszeli csúcson. A tervek szerint a tagállamok a Brexit, a lengyel bírósági törvény, az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború, illetve a közös euróövezeti büdzsé kapcsán is megkísérelnék közelíteni egymáshoz az álláspontokat. „Sok rettenetesen megosztó dologgal kell megbirkózni” – idéz egy osztrák diplomatát a Politico. Elemzők szerint az illegális bevándorlók kezelése, valamint az eurózóna közös költségvetése mellett a Brexit labdába sem rúghat majd, a britek nem számíthatnak sok új fejleményre a hét végén.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.