Eredménytelenül zárult a G20 csoport hét végi Buenos Aires-i ülése. A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet ülés utáni jegyzőkönyv-tervezetében úgy fogalmaztak: a világgazdaság növekedése egyre kevésbé egyenletes, és számos veszély fenyegeti, többek között a pénzügyi kockázatok, a növekvő kereskedelmi és geopolitikai feszültségek.
A lefelé mutató, középtávú kockázatok erősödtek, a fejlődő és feltörekvő piacoknak pedig fel kell készülniük a magas volatilitásra és a tőkekivonásra.
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter felvetette egy új szabadkereskedelmi egyezmény lehetőségét az Európai Unióval, de francia kollégája, Bruno Le Maire, kijelentette, nem hajlandók úgy tárgyalni, hogy közben fegyvert szegeznek a fejükhöz.
A francia politikus leszögezte:
csak úgy kezdődhetnek el a tárgyalások, ha Donald Trump előbb visszavonja az európai acélra és alumíniumra kivetett vámtarifákat, és elveti a gépjárművek tarifáira vonatkozó ötletét.
Ez vélhetően nem a G20-csúcs után fog megtörténni, Mnuchin ugyanis hangsúlyozta: a korlátozásoknak nem lesz negatív makrogazdasági hatásuk az Egyesült Államokra, az idei, 3 százalék körüli GDP-növekedést szerinte semmi nem veszélyezteti.
Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója ezzel szemben úgy vélte: 0,5 százalékponttal csökkenhet a globális GDP-növekedés, ha folytatódik a kereskedelmi adok-kapok, különösen a fejlődő és feltörekvő piacoknak árthatnak a feszültségek. Az IMF azonban egyelőre fenntartotta korábbi előrejelzését, 2018-ban és 2019-ben is 3,9 százalékos gazdasági növekedést vár.
A Kína és az Egyesült Államok közti kereskedelmi feszültségről nem tárgyaltak a felek.
Mnuchin a kínai félre fogta az egyeztetések hiányát, de sajtóértesülésekből úgy tudni: a két ország nem is vette fel egymással a kapcsolatot, hogy Buenos Airesben kétoldalú tárgyalásokat folytassanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.